Gry komputerowe: w co jeszcze zagramy z dubbingiem w 2019 roku?

Chociaż codziennie premierę mają dziesiątki gier komputerowych, to najgorętszym okresem w branży zawsze jest koniec roku. Wiąże się to w dużej mierze z nadchodzącym Bożym Narodzeniem, a sezon wysypu najgorętszych tytułów rozpoczyna się pod koniec września. A ponieważ ten termin już za pasem, przygotowaliśmy listę gier, w które w tym roku zagrać będziemy mogli z polskim dubbingiem.

Lista obejmuje tytuły, do których pełna polska wersja językowa została w ten czy inny sposób potwierdzona, należy mieć jednak na uwadze, że do momentu premiery coś może się zmienić.

FIFA 20

Deweloper: EA Sports
Dystrybutor: Electronic Arts Polska
Gatunek: sportowa
Premiera: 15 września
Platforma: PC, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch
Przewidywana kategoria wiekowa

Ta gra nie wymaga chyba żadnego omówienia i nawet osoby nieobeznane w tematyce elektronicznej rozrywki wiedzą, o co chodzi. Gra umożliwi rozgrywanie meczy w piłkę nożną znanymi i lubianymi (bądź nie) drużynami z całego świata, opatrzone komentarzami Dariusza Szpakowskiego i Jacka Laskowskiego. W odróżnieniu od trzech poprzednich odsłon, usunięty został tryb fabularny Droga do sławy (dubbingowany tylko w FIF-ie 19, podczas gdy we wcześniejszych częściach towarzyszyły mu jedynie napisy). Nowością w tegorocznej odsłonie ma być tryb VOLTA Football, pozwalający na mecze poza stadionami.

Poprzednia odsłona, wyreżyserowana przez Macieja Kosmalę, zrealizowana została w Studiu PRL.

GRID

Deweloper: Codemasters Software
Dystrybutor: Codemasters Software
Gatunek: wyścigowa
Premiera: 11 października
Platforma: PC, PlayStation 4, Xbox One
Przewidywana kategoria wiekowa

Jedenasta odsłona tworzonego przez studio Codemasters Software cyklu GRID, znanego wcześniej jako TOCA Race Driver. W odróżnieniu od serii Need for Speed, ten stawia na większy realizm, łącząc ze sobą grę zręcznościową z symulatorem. Jedną z ważniejszych cech jest system zniszczeń pojazdów, który wpływa nie tylko na ich wygląd, ale też na to, jak się je prowadzi. Gra zaoferuje różnorodne tryby wyścigów, w których ścigać będzie można się kilkoma klasami samochodów, w tym muscle carami i grand tourerami, wśród których znajdą się m.in. porsche, alfy romeo czy astony martiny. Nie zabraknie też klasyków, takich jak pontiac firebird, dodge challenger, ford mustang i chevrolet camaro. W grze zaimplementowany zostanie system „nemezis”, w ramach którego sterowani przez sztuczną inteligencję kierowcy, z którymi zderzymy się odpowiednią liczbę razy, staną się naszymi wrogami i zaczną uprzykrzać nam życie. Przy projektowaniu najnowszej serii twórcy jako konsultanta zatrudnili Fernanda Alonso, dwukrotnego mistrza świata Formuły 1.

Call of Duty: Modern Warfare

Deweloper: Infinity Ward
Dystrybutor: Cenega SA
Gatunek: strzelanka pierwszoosobowa (first-person shooter)
Premiera: 25 października
Platforma: PC, PlayStation 4, Xbox One
Przewidywana kategoria wiekowa

Kolejna odsłona popularnego cyklu strzelanek pierwszoosobowych (a zarazem czwarta, która doczeka się pełnej wersji językowej), stanowiąca reboot liczącej trzy odsłony podserii Modern Warfare. Jak wskazuje tytuł, pozwoli graczowi wziąć udział we współczesnych konfliktach zbrojnych. Scenariusz rzuci nas do kilku miast na całym świecie, w tym m.in. Londynu i na Bliski Wschód, pozwalając wcielić się zarówno żołnierzy elitarnych oddziałów (w tym znanego z poprzednich odsłon kapitana Johna Price’a), jak i w prostych partyzantów. Twórcy zapowiadają, że Modern Warfare ma odejść od formuły poprzednich części, nastawionych przede wszystkim na widowiskową akcję, a być bardziej dojrzałą, intymną i poruszającą historią w odcieniach szarości. Gra poruszać ma też motywy przemilczane w innych produkcjach, takie jak dziecięcy żołnierze czy mordowanie cywilów, w tym niemowląt. Wśród inspiracji wymieniają m.in. Jądro ciemności Conrada, serial Homeland czy Snajpera Clinta Eastwooda.

Dubbing poprzednich trzech części zrealizowany został przez Michała Konarskiego w Studiu PRL.

Death Stranding

Deweloper: Kojima Productions
Dystrybutor: Sony Interactive Entertainment Polska
Gatunek: przygodowa gra akcji
Premiera: 9 listopada
Platforma: PlayStation 4
Przewidywana kategoria wiekowa

Pierwsza gra stworzona przez weterana branży Hideo Kojimę, twórcę serii Metal Gear, po tym, jak po ponad trzydziestu latach rozstał się z Konami. Znając Kojimę, można spodziewać się, że jego najnowsza produkcja będzie dziwna, co tylko potwierdzają kolejne zwiastuny i zapowiedzi. Akcja rozgrywa się w postapokaliptycznym świecie, w którym ludzie podzielili się na niewielkie grupy. Gracz wciela się w  Sama Portera Bridgesa, chcącego doprowadzić do zjednoczenia grup i niedopuszczenia tym samym do wyginięcia ludzkości. A tej zagrażają przede wszystkim tytułowe „strzępy śmierci” – różnorodne nadprzyrodzone zjawiska, takie jak niewidzialne potwory czy postarzający deszcz.

Jedną z cech wyróżniających Death Stranding jest obsada. Bridgesa zagrał znany z serialu Żywe trupy Norman Reedus, a partnerują mu m.in. Mads Mikkelsen, Léa Seydoux oraz reżyser Drive, Nicolas Winding Refn.

Need for Speed: Heat

Deweloper: Ghost Games
Dystrybutor: Electronic Arts Polska
Gatunek: wyścigowa
Premiera: 9 listopada
Platforma: PC, PlayStation 4, Xbox One
Przewidywana kategoria wiekowa

Dwudziesta czwarta już (nie licząc produkcji pobocznych) odsłona najpopularniejszej na świecie serii wyścigowej, zapoczątkowanej w 1994 roku. Co ciekawe, pomimo ogromnej popularności marki w Polsce, dopiero wydany dwa lata temu Payback jako pierwszy doczekał się dubbingu. Heat u podstaw jest taki sam, jak każdy inny Need for Speed i chodzi w nim o ściganie, można jednak spodziewać się, że twórcy po raz kolejny będą próbować opakować to wszystko w fabułę. Gra pozwoli na ściganie się po Palm City, fikcyjnym odpowiedniku Miami. W grze przełączać będzie można się pomiędzy dniem a nocą. Za dnia weźmiemy udział w legalnych wyścigach, za które zdobędziemy pieniądze, nocą zaś w nielegalnych, nagradzanych reputacją – za obie te waluty ulepszać będziemy swoje samochody i postać. W grze pojawi się 127 samochodów 33 marek. Powrócą nieobecne w Payback ferrari, a wśród ujawnionych samochodów znajdują się też chociażby lamborghini aventador, koenigsegg regera, porsche carrera, subaru impreza, volkswagen golf, range rover sport svr i klasyczne muscle cary.

Dubbing poprzedniej części zrealizowany został w Studiu PRL.

Star Wars: Jedi – Upadły zakon

Deweloper: Respawn Entertainment
Dystrybutor: Electronic Arts Polska
Gatunek: przygodowa gra akcji (action adventure)
Premiera: 15 listopada
Platforma: PC, PlayStation 4, Xbox One
Przewidywana kategoria wiekowa

Przygodowa gra akcji z uniwersum Gwiezdnych wojen, której fabuła osadzona będzie po wydarzeniach z Zemsty Sithów. W odróżnieniu od poprzednich gwiezdnowojennych gier Electronic Arts, ta tworzona jest od podstaw jako produkcja przeznaczona dla jednego gracza. Fabuła opowiadać będzie o Calu Kestisie, byłym padawanie, który po wdrożeniu przez Imperium procedury 66 zmuszony jest do ukrywania się. Gra oferować będzie zarówno możliwość walczenia mieczem świetlnym, jak i cichego przemieszczania się, żeby nie przyciągać uwagi przeciwników. Główna rola w Upadłym zakonie przypadła Cameronowi Monaghanowi, znanemu przede wszystkim z ról Iana Gallaghera w Shameless: Niepokornych i Jerome’a Valeski z Gotham. W grze wystąpi też m.in. Forest Whitaker, który powtórzy rolę Sawa Gerrery z Łotra 1.

Dubbing poprzedniej gwiezdnowojennej gry, Star Wars: Battlefront II, jak również innych gier dystrybuowanych przez polski oddział Electronic Arts, zrealizowany został w Studiu PRL.

Doom: Eternal

Deweloper: id Software
Dystrybutor: Cenega SA
Gatunek: strzelanka pierwszoosobowa
Premiera: 22 listopada
Platforma: PC, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch
Przewidywana kategoria wiekowa

Kontynuacja gry Doom z 2016 roku, będącej rebootem klasycznej serii gier, które rozpoczęły boom na gatunek strzelanek pierwszoosobowych. Graczowi ponownie przyjdzie wcielić się w Doom Slayera, elitarnego żołnierza marine walczącego z hordami piekielnych pomiotów. Akcja Eternal rozgrywać będzie się jakiś czas po wydarzeniach z poprzedniej części, a w toku fabuły postaci przyjdzie odwiedzić m.in. opanowaną przez demony Ziemię. Ponieważ gra tworzona jest przez twórców pierwowzoru i ojców gatunku FPS, spodziewać można się świetnie zrealizowanej mechaniki strzelania połączonej z groteskową fabułą służącą jedynie za pretekst do przeprowadzenia ultrabrutalnej i megakrwawej sieczki na potworach.

Poprzednia odsłona, wyreżyserowana przez Marka Klimczuka, zrealizowana została w studiu Start International Polska.

WarCraft III: Reforged

Deweloper: Blizzard Entertainment
Dystrybutor: Activision-Blizzard
Gatunek: strategia czasu rzeczywistego (RTS)
Premiera: grudzień
Platforma: PC
Przewidywana kategoria wiekowa

Zremasterowana wersja gry Warcraft III: Reign of Chaos wraz z dodatkiem The Frozen Throne, będąca już drugim – po StarCraft: Remastered – remakiem klasycznej gry Blizzarda. Fabuła rozgrywa się w królestwie Azeroth, zaatakowanym przez Płonący Legion. Trzonem rozgrywki jest zarządzanie surowcami i tworzenie jednostek, które następnie posyła się na przeciwników. Do dyspozycji gracza oddano cztery grywalne klasy – ludzi, orków, nieumarłych i nocne elfy – z których każda posiada swoje mocne i słabe strony oraz unikalne dla siebie jednostki czy budynki. Gracz kontrolować może również unikalne, potężne postacie i rozwijać je.

Chociaż Warcraft III: Reign of Chaos doczekał się polskiego dubbingu opracowanego przez CD Projekt, na potrzeby remake’u Blizzard przygotowuje nową jego wersję. Można spodziewać się m.in. dostosowania starej nomenklatury do nowej, opracowanej przez dewelopera, jak również zmian głosów niektórych postaci. Część aktorów biorących udział w oryginalnym dubbingu – Andrzej Blumenfeld, Mariusz Leszczyński i Marek Obertyn – niestety już nie żyje. Role, które odgrywali w uniwersum WarCrafta, w Hearthstone przejęli m.in. Dariusz Odija i Marek Barbasiewicz.

Dubbing do pierwszej wersji gry wyreżyserowany został przez Jarosława Boberka w Start International Polska. Studio opracowało również polskie wersje poprzednich gier Blizzarda, w tym odświeżonej wersji StarCrafta, można więc spodziewać się, że odpowiedzialne będzie również za realizację Reforged.

Diablo Immortal

Deweloper: Blizzard Entertainment, NetEase
Dystrybutor: Activision-Blizzard
Gatunek: hack’and’slash
Premiera: grudzień
Platforma: Android, iOS
Przewidywana kategoria wiekowa

Co wy, telefonów nie macie? Jeśli nie, to ominie was możliwość zagrania w jedną z ulubionych gier księdza Natanka. Diablo Immortal co prawda pojawia się tutaj odrobinę na wyrost, jednak wszystko wskazuje na to, że gra będzie miała kwestie mówione, a polityka Blizzarda i zwiastuny sugerują, że będą one dubbingowane na język polski. Immortal jest przeznaczonym na urządzenia mobilne spin-offem serii osadzonej w świecie Sanktuarium, a jego fabuła rozgrywać będzie się pomiędzy Diablo II: Lord of Destruction a Diablo III. Chociaż Diablo został pokonany, świat nie uwolnił się od złych mocy, a jeden z demonów postanawia ponownie przywrócić do życia Pana Grozy, czemu muszą zapobiec gracze. Pod względem formalnym nadal jest to klasyczny hack’and’slash, dostosowany do sterowania na smartfonach i tabletach, w który możemy zagrać zarówno w pojedynkę, jak i z innymi osobami.

Darksiders: Genesis

Deweloper: Airship Syndicate
Dystrybutor: THQ Nordic
Gatunek: hack’and’slash
Premiera: grudzień
Platforma: PC, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch
Przewidywana kategoria wiekowa

Spin-off cyklu Darksiders. W odróżnieniu od głównych gier z serii, będących trzecioosobowymi slasherami, Genesis będzie hack’and’slashem w rzucie izometrycznym. Gra pomyślana została jako prequel serii, w której wskutek manipulacji doszło do przedwczesnej apokalipsy. Poboczna odsłona opowie o dwóch Jeźdźcach Apokalipsy, Wojnie (znanym z pierwszej części Darksiders) i Waśni. Ich zadaniem będzie powstrzymanie sług Lucyfera planującego zachwianie równowagi pomiędzy niebem a piekłem. Gra pomyślana została jako produkcja kooperacyjna dla dwóch graczy, mogących grać lokalnie lub przez Internet. W przypadku gry solowej gracz będzie mógł płynnie przełączać się pomiędzy postaciami. Postacie będą się uzupełniały, Wojna preferuje bowiem walkę w zwarciu, z kolei Waśń – dystansową.

Jak dotąd polskiego dubbingu doczekała się tylko jedna odsłona serii, wydane pod koniec ubiegłego roku Darksiders III. W Wojnę wcielił się tam Miłogost Reczek, a w Waśń Tomasz Bednarek.

Gry Sony

Sony Interactive Entertainment Polska niezbyt często przed premierą ujawnia, w jakiej wersji językowej pojawią się dystrybuowane przez firmę gry. Co do zasady dubbinguje ona większość swoich produkcji, podczas gdy inne wydawane są w całości po angielsku. Patrząc na zapowiedzi Sony na ten rok, poza Death Stranding prawdopodobny wydaje się dubbing do następujących gier:

  • Concrete Genie – oryginalna platformówka studia PixelOpus, mająca mieć premierę 8 października
  • MediEvil – remake humorystycznej gry akcji, którego premiera zapowiedziana została na 25 października
  • Iron Man VR – zapowiedziany na ten rok symulator Iron Mana przeznaczony na gogle wirtualnej rzeczywistości.

Grafika wykorzystana w nagłówku: © Bethesda Softworks, Kojima Productions, Activision Blizzard, Electronic Arts.

Odpowiedz