Iluzjon: projekcja „Małego marzyciela”

Kino Iluzjon pokarze 20 grudnia w ramach cyklu MISTRZOWIE KINA, film Andrieja Tarkowskiego Mały marzyciel z 1961 roku. Jak można przeczytać na stronie Filmoteki Narodowej, czwartkowa projekcja filmu odbędzie się z polskim dubbingiem liczącym sobie już ponad 50 lat. Dubbing do Małego marzyciela wyreżyserował Romuald Drobaczyński, a jego premiera w polskich kinach miała miejsce w 1962 roku.

Projekcja Małego marzyciela w Iluzjonie odbędzie się 20 grudnia o godzinie 17:45.

Mały marzyciel opowiada historię niezwykłej przyjaźni jaka zawiązuje się pomiędzy małym, atakowanym przez swoich rówieśników muzykantem Saszą a operatorem walca Sierożą. Chłopiec uczy swojego dorosłego znajomego wrażliwości na to co wokół, otwiera przed nim perspektywę świata dźwięków, dziecięcej wrażliwości, obserwacji, pokazuje jak ważną rolę w życiu człowieka może odgrywać sztuka. Sierioża z kolei opowiada chłopcu o wojnie, dojrzewaniu, uczy go odwagi, rozumienia sensu pracy. Wrażliwość chłopca znajduje swój obrazowy ekwiwalent w sposobie pracy operatora ze światłem. Radość i delikatność chłopca zostają skonfrontowane z szumem i hałasem miasta, z materialną stroną rzeczywistości.

W filmie są obecne wątki obecne w późniejszych filmach rosyjskiego reżysera, jak chociażby motyw wędrówki, czy szczególna rola natury, która odzwierciedla emocje bohaterów.

Odpowiedz