Polski-Dubbing.pl • Zobacz wątek - Jerzy Twardowski - reżyser

Strona główna forum Tworzenie dubbingu Twórcy dubbingu

Forum poświęcone twórcom dubbingu: reżyserom, dialogistom, dźwiękowcom, montażystom itd.

Jerzy Twardowski - reżyser

Postprzez Zbigniew Dolny » 4 lut 2013, o 12:50

Jerzy Twardowski
(21.03.1918 w Bochni - 14.02.1991 w Warszawie)
.Obrazek
Dzieciństwo i młodość spędził w Krakowie. W czasie okupacji pracował w magazynach niemieckich, dzięki czemu uniknął wywiezienia na roboty do Niemiec. Ojciec zginął we wrześniu 1939, jeden brat był w obozie jenieckim, drugi zaginął na Kresach, odnalazł się w 2 Korpusie po wojnie.
Praca zapewniała środki na utrzymywanie matki i młodszej siostry a także przepustkę na wyjście po godzinie policyjnej, bowiem dostawy towarów, rabowanych przez Niemców w całej okupowanej Europie bywały nocami. Ta przepustka umożliwiała bywanie na koncertach w filharmonii; muzycy krakowscy uniknęli losów profesorów UJ i AGH, wywiezionych do Sachsenhausen.

W konspiracyjnym Teatrze Podziemnym Mularczyka był Jerzy Twardowski aktorem i piosenkarzem. Sala prób znajdowała się na zapleczu zakładu fotograficznego przy ul. Lubicz, spektakle - w garażu przy Warszawskiej 19.

Aresztowany 1 sierpnia 1944 w łapance na młodych mężczyzn, uwięziony w obozie Kraków-Płaszów. Niesławnej pamięci gubernator Frank oświadczył zakładnikom, że zginą, jeżeli w Krakowie wybuchnie "niepokój", podobny do tego w Warszawie. W obozie poznał Tadeusza Makarczyńskiego, późniejszego autora wielu filmów dokumentalnych. Ich przyjaźń trwała całe życie mimo czasem kilkuletniego oddalenia.

.Obrazek
.Obrazek
Dwa zdjęcia z "Masława" J. Zawiejskiego Stary Teatr 1945 rok. Jerzy Twardowski jako Wielki Mistrz - zdj. górne - stoi drugi z prawej strony. Zdjęcie dolne - pierwszy z prawej (stoi tyłem).

Pracę w filmie rozpoczął w maju 1945, w krakowskiej delegaturze "Czołówki" Wytwórni Filmowej Wojska Polskiego, kierowanej przez Antoniego Bohdziewicza. Równocześnie był studentem Warsztatu Filmowego Młodych i Studia Dramatycznego przy Teatrze Starym, które ukończył w czerwcu 1947 r. Podjął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim, lecz zrezygnował z nich na rzecz powstałego w Łodzi Instytutu Filmowego. Wkrótce z grupą najzdolniejszej młodzieży skierowany został na studia w Akademii Sztuk Scenicznych (AMU - Akademie múzických umění) w Pradze na wydział reżyserii - FAMU. Wydział reżyserii filmowej ukończył w 1951 roku. Dyplomy wręczył polskim absolwentom eminencja rektor Brousil w Warszawie, w ambasadzie CSR, wykorzystując okazję wyjazdu za granicę, co wówczas zdarzało się nader rzadko.
.Obrazek
Jako aktor - Stary Teatr, Kraków rok 1945.

Wszystkie środki przedsiębiorstwa Film Polski skierowane były w tym czasie na produkcję jednego filmu: 2-seryjnej epopei o gen. Świerczewskim. Za radą Makarczyńskiego postanawia realizować filmy dokumentalne. Ale i tu brak swobody twórczej: zatwierdzone wstępnie scenariusze wraz z zebraną dokumentacją trafiają "na półkę", czyli do szuflady.

.Obrazek.Obrazek
Dwa kadry z "Nocy iguany" Johna Hustona. W wersji polskiej reżyserowanej przez Jerzego Twardowskiego wspaniałe kreacje stworzyli: Tadeusz Bartosik, Hanna Skarżanka, Lucyna Winnicka, Halina Kossobucka.

Zaproszony przez znaną z łódzkiej "Filmówki" reżyser Marię Kaniewską, podejmuje pracę w Studio Opracowań Dialogowych w Łodzi. Powstawały tam polskie wersje językowe filmów zagranicznych techniką dubbingu - synchronicznego podkładania polskich dialogów. W Studio Opracowań Dialogowych pracuje w latach 1951-1954. W latach 1955-1956 pracuje w Wytwórni Filmów Fabularnych i Dokumentalnych by w roku 1956 powrócić do dubbingu.Dubbingowi pozostał wierny do końca pracy zawodowej. Sprowadzane wówczas filmy "bratnich kinematografii" były z reguły mocno przegadane; zagęszczone a ważkie dialogi, przy dość jeszcze powszechnym analfabetyźmie, muszą być wygłaszane po polsku, bo widz nie zdoła napisów przeczytać - pracy więc nie brakuje. Wymaga ona poszerzenia warsztatu, poznania jak najliczniejszego grona aktorów.Po przeniesieniu Studia Opracowań Filmowych do Warszawy, również Jerzy Twardowski znalazł się w stolicy. Pracuje nad teorią i techniką dubbingu artystycznego, opracowuje kartotekę aktorów zatrudnionych w teatrach stołecznych, publikuje w tygodniku "Film".

.Obrazek.Obrazek
Dwa kadry z włoskiego serialu "Geminus" do którego wersję polską reżyserował Jerzy Twardowski. Serial był wyświetlany w TVP na początku lat siedemdziesiątych.

Po Październiku 56 pojawiają się w Polsce wybitne filmy Zachodnie. Reżyser Twardowski opracowuje w dubbingu wiele z nich, m.i. "Jakobowsky i pułkownik" z Curtem Jurgensem, "Rekiny finansjery" z wielką rolą Jeana Gabina, "Noc iguany" z Winnicką i Skarżanką w dubbingu. Opracowuje polskie wersje do takich przebojów kinowych jak : "Francis - muł, który mówi", "Skarb w Srebrnym Jeziorze" czy "Winnetou". Stosuje wypracowaną z latami zasadę, że przy tworzeniu obsady należy kierować się nie tylko głosem, lecz osobowością, cechami psychofizycznymi polskiego aktora, lecz - co ważniejsze - do tworzonej przezeń postaci. Pracę reżysera Twardowskiego wysoko cenili kolaudanci i krytycy tej miary, co Leon Bukowiecki, Zygmunt Kałużyński, Czesław Michalski. A ich opinie dotyczyły filmów wybitnych, jak "Dwoje na huśtawce", "Teresa Raquin", "Król Lir" i wiele innych.

W owych latach wiele prac zlecała również TVP. Dziś dialogi filmów zagranicznych czyta niemrawo w telewizji polski lektor, przed laty był stosowany często dubbing. Również seriale dla TVP były dubbingowane. Wśród opracowanych w tej technice przez Jerzego Twardowskiego były m.i. "Geminus" i "Ed - koń, który mówi". Kolejnego, "17 mgnień wiosny" nie ukończył; po ciężkiej operacji musiał zrezygnować z pracy zawodowej.

.Obrazek.Obrazek.Obrazek
.Obrazek.Obrazek.Obrazek
Kilka plakatów do filmów do których wersję polską reżyserował Jerzy Twardowski: "Jakobowsky i pułkownik", "Winnetou", "Synowie Wielkiej Niedźwiedzicy", "Noc iguany", "Dzieci kapitana Granta" i "Obcy".

Ale nie pozostał bezczynnie. Biorąc przykład z żony oraz wykorzystując wiedzę z zakresu historii sztuki i znajomość języka czeskiego, wyniesione ze studiów w AMU zostaje przewodnikiem warszawskim. Nieustannie pracując nad metodą, trasami i opanowaniem dalszych języków obcych, osiąga sukces w tym nowym zawodzie. Doświadczenia z obsługi grup hiszpańskojęzycznych zaowocowało opracowaniem skryptu dla przewodników z jęz. hiszpańskim. Skrypt poległ na cenzurze, rozszedł się w odbitkach w prywatnym obiegu. Jako jedyny w stolicy oprowadzał w siedmiu językach, w tym po fińsku i japońsku, dzięki temu stał się bohaterem reportaży w TVP, prasie a nawet PKF.
.Obrazek
Odnosi też sukcesy w brydżu sportowym, uczy angielskiego zaprzyjaźnione osoby, przekazuje wiedzę o najnowszej historii Polski w formie wykładów dla różnych środowisk i publikacji w tygodniku "Stolica". Miał niebywale pojemną pamięć, kochał teatr, muzykę klasyczną, operę. Dążył do perfekcji we wszystkim, co robił - zarówno w dubbingu, któremu poświęcił niemal 30 lat pracy, jak i we wszystkich późniejszych działaniach, które dawały mu wiele radości. Dzięki temu pamięta Go do dziś wiele osób.
.Obrazek
.Obrazek
Szczęśliwi małżonkowie - Krystyna Żemralska i Jerzy Twardowski. Zdjęcie górne - zawarcie związku małżeńskiego w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Walczył z chorobą, zachowując pogodę ducha, czynny do końca.
Został pochowany na Cmentarzu Bródnowskim (kw. 22F-V-27).

opracowano na podstawie artykułów żony Jerzego Twardowskiego Krystyny Żemralskiej.
Podziękowania dla Pani Anny Kiliszek za odnalezienie i udostępnienie w/w artykułów.
.Obrazek
Krystyna Żemralska w rozmowie ze Zbigniewem Dolnym - Warszawa maj 2013 roku. (fot. Maciej Grochala)
______________________________________________________________________

Jerzy Twardowski Filmografia :
1954 - Jegor Bułyczow;
1957 - Tajemnica domu towarowego; Dwaj kapitanowie; Pierwsze porywy; Małżeństwo doktora Danwitza; Pamiętnik majora Thompsona; Dziadek Hassan;
1958 - Dobry wojak Szwejk;
1959 - Ania i Mania; Melduję posłusznie; Ojciec narzeczonej; Francis-muł,który mówi; Niepotrzebny;
1960 - O życie dziecka; Teresa Raquin; Kłopotliwy wnuczek;
1961 - Czekajcie na listy; Uskrzydleni; Tajemnicza puderniczka; Jakobowsky i pułkownik; W ciszy stepowej;
1962 - Dziewczęta; Dumbo; Zdarzyło się w Rzymie; Ulica Andrzeja Krutikocza;
1963 - Rozbójnik; Nasz kochany potwór; Ludzie i bestie; Trzy światy Guliwera;
1964 - Skarb w Srebrnym Jeziorze; Rzut karny; Ludwiku do rondla; Grzeszny anioł;Opowieści z pociągu;
1965 - Towarzysze; Powodzenia chłopcze; Przygody Tolka Borówki; Oskarżony; Wspomnienia z wakacji; Cudowna podróż;
1966 - Dzieci kapitana Granta; Bajka o Mrozie Czarodzieju; Synowie Wielkiej Niedźwiedzicy; Listek figowy; Złodziej samochodów;
1967 - Ostatni Mohikanin; Oferta matrymonialna; Winnetou cz.3;
1968 - Old Surehand; On nie chciał zabijać; Testament gangstera; Testament Agi; Kto mu otworzy drzwi; Język zwierząt; Kapryśne lato; Noc iguany;
1969 - Dr.Crippen przed sądem; Na szlaku wojennych przygód; Hugo i Józefina; Kolumna Trajana;
1970 - Obcy; Winnetou wśród Sępów; Banda Asa Kier; Białe Wilki; Nowe przygody nieuchwytnych; Niezawodni przyjaciele; Życie, miłość, śmierć;
1971 - Winnetou w dolinie śmierci; Wahadło; Got mit uns; Król Lir;
1972 - Trup w każdej szafie; Cudowna lampa Aladyna; Dwoje na huśtawce; Powrót na miejsce wypadku; Morderca jest w domu; Waterloo; Był sobie łajdak; Ostatnia gra Karima; Kochany drapieżnik;
1973 - Grubasek; Ponieważ się kochają; Cudowny kożuszek;
1974 - Przygody Robinsona Kruzoe; Ten trzeci;
.Obrazek.Obrazek
Ostatnio edytowano 10 gru 2013, o 21:54 przez Zbigniew Dolny, łącznie edytowano 2 razy
Zbigniew Dolny
Prawdziwy ekspert
 
Posty: 384
Dołączył(a): 15 gru 2011, o 01:28

Re: Jerzy Twardowski - reżyser

Postprzez Zbigniew Dolny » 27 lut 2013, o 01:08

Fragment filmu "Winnetou" z polskim dubbingiem w reżyserii Jerzego Twardowskiego można obejrzeć na stronie: http://www.youtube.com/watch?v=2bToXJ05 ... e=youtu.be
.Obrazek
Zbigniew Dolny
Prawdziwy ekspert
 
Posty: 384
Dołączył(a): 15 gru 2011, o 01:28

Re: Jerzy Twardowski - reżyser

Postprzez Zbigniew Dolny » 18 cze 2013, o 16:30

Bardzo dziękuję Pani Krystynie Żemralskiej za wyczerpującą rozmowę i udostępnienie mi bezcennych fotografii z domowego archiwum.
Zbigniew Dolny
.Obrazek
Jerzy Twardowski jako reżyser (po prawej) na planie filmowym. Początek lat 50-tych.
Zbigniew Dolny
Prawdziwy ekspert
 
Posty: 384
Dołączył(a): 15 gru 2011, o 01:28


Powrót do Twórcy dubbingu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości