Polski-Dubbing.pl • Zobacz wątek - Czy wszystkie filmy powinny być zdubbingowane?

Strona główna forum Opinie Opinie i propozycje

Wasze opinie odnośnie polskiego dubbingu.

Re: Czy wszystkie filmy powinny być zdubbingowane?

Postprzez CherisEnrico » 27 gru 2015, o 23:21

Ale czy można mówić o wyższości polskich głosów nad oryginalnymi? Czasami można. Takim przypadkiem, na którym się złapałem jest Schelennberg w serialu 17 mgnień wiosny, w którego odegrał Oleg Tabakow. I mimo znajomości wersji oryginalnej, którą oglądałem kilka razy, nadal uważam, że lepszy głos miał aktor polskiej wersji językowej (Janusz Bukowski). Nie wiem czemu, ale prawdziwy głos Tabakowa wydaje mi się być taki nijaki, natomiast głos Bukowskiego, przynajmniej dla mnie, lepiej pasuje do obrazka, jest bardziej wyrazisty.
Obrazek
CherisEnrico
Administrator

Postprzez AtoMan » 27 gru 2015, o 23:27

A, chyba ze w ten sposob. Ja nie moglem zdzierzyc w Star Treku oryginalnego glosu Kate Mulgrew, ktora rzezi jak stara baba. Ewie Kani z dubbingu Voyagera nijak nie dorownuje.
Obrazek :mowi: https://youtu.be/8_E_5D3hekc lub https://youtu.be/4c-0ZbEHhGg
AtoMan
Dubbingpedia.pl

Postprzez Wiencor » 28 gru 2015, o 08:10

Danus napisał(a):
Dlaczego lubicie dubbing?

Najlepiej lubię oglądać filmy z oryginalną ścieżką dźwiękową podpierając się napisami, ale przyznaję, że jak jest dużo dialogów to te cały czytanie męczy. Jeszcze dziesięć lat temu nie lubiłem dubbingu w filmach fabularnych nie będącymi kinem familijnym i wybierałem zawsze lektora, ale szybko mi się znudziły takie nazwiska jak Szydłowski, Gudowski czy Knapik. Dlatego szukałem nowych, nieosłuchanych głosów lektorskich, ale delikatnie mówiąc nie spodobały mi się. Oto niektórzy z nich:
https://www.youtube.com/watch?v=0OSTfpBWq8I
Jak film "Avengers" miał premierę w 2012 roku byłem zdziwiony, że ten film będzie miał polską wersję językową(o tym, że Disney przejął Marvela nic nie wiedziałem). Tak dla ciekawości wybrałem się na tę wersję i zacząłem zauważać wyższość dubbingu nad lektorem, czyli to, że ścieżka dźwiękowa nie jest wyciszona a co za tym idzie słyszymy kroki, szepty itd. Od tamtej pory zacząłem notorycznie oglądać filmy fabularne z dubbingiem(nie tylko te familijne) i coraz bardziej przekonałem się do tego typu rozwiązania.
Nawet głupstwo jest niebezpieczne w rękach głupca.
Ursula K. Le Guin – Czarnoksiężnik z Archipelagu
Wiencor
Stremowany amator

Postprzez ThePinkFin » 28 gru 2015, o 10:07

radef napisał(a):Dubbing > Napisy.

Ja uważam, że dubbing ma wartość większą / równą napisom w zależności od filmu. Większą przyjemność sprawia mi oglądanie z polską ścieżką, ale prócz tego nie widzę różnicy między dub a sub w filmach nieprzegadanych, nienudnych i z jednym językiem. Jeśli film jest przegadany, to czytać się nie chce, jeśli jest nudny, tylko dubbing może starać się utrzymać mnie przy nim, a jeśli zawiera więcej niż 1 język, oglądanie z napisami psuje ten moment, w którym w oryginalne występują napisy, rutyna szkodzi.
Dodatkowym minusem napisów, dzięki któremu dubbing stawiam wyżej, to nie odpowiednie porcjowanie tekstu. Są przypadki, gdy konkretne słowo musi paść w konkretnym czasie, ale w napisach pojawia się chwilę wcześniej wraz z innymi i psuje moment, który jest tak ważny dla sceny, pojawia się chwila ciszy, oznacza wyczekiwanie na ten moment, będący niekiedy poprzedzony cichą specyficzną muzyką zwiększającą zaciekawienie, ale po co to komu, gdy napisy (lektor też nie jest bez winy) wszystko "wypaplały"?
Film jest jak danie, czasem trzeba nieznacznie zmienić recepturę, by smakowało ludziom spoza rejonu, nie powinno mieć za dużo sosu i najlepiej zjeść je całe, a nie tylko jego resztki.

Zapraszam na mój blog: https://thepinkfin.blogspot.com/
ThePinkFin
Poziom: fandubber

Poprzednia strona

Powrót do Opinie i propozycje