Polski-Dubbing.pl • Zobacz wątek - Andrzej Gawroński

Strona główna forum Tworzenie dubbingu Aktorzy

Forum poświęcone aktorom głosowym.

Andrzej Gawroński

Postprzez A.K. » 25 gru 2012, o 11:30

Andrzej Gawroński (10.02.1935)
Andrzej Gawroński (ur 10 lutego 1935r. w Warszawie) - Polski aktor dubbingowy znany ze swojego astmatycznego głosu, jeden z najlepszych aktorów ''Polskiej szkoły dubbingu'', jest drugim po Jarosławie Boberku aktorem który zdubbingował największą ilość filmów.

Andrzej Gawroński zadebiutował w latach 60-tych w Studiu Opracowań Dialogowych w Warszawie gdzie jego pierwszym filmem w którym użyczył swojego głosu był film ''Anatomia morderstwa'' w którym użyczył głosu Porucznikowi Manionowi, nigdy nie wychodził z siedziby SOF-u przy Alei Niepodległości 159 w Warszawie, współpracował z najlepszymi reżyserami polskiego dubbingu min z Zofią Dybowską-Aleksandrowicz (u której najbardziej użyczał głosu), Henryką Biedrzycką, Tomaszem Listkiewiczem, Urszulą Sierosławską i Krzysztofem Szusterem.

W latach 90-tych najbardziej współpracował ze studiami Master Film i Sonica, zdubbingował blisko 500 filmów, jego znakomity głos zna ponad milion polaków, w latach 90 dalej współpracował z Henryką Biedrzycką (która pracowała wtedy w Master Filmie) oraz z Miriam Aleksandrowicz, Jerzym Dominikiem i Krzysztofem Kołbasiukiem (którzy pracowali wtedy w Sonice) i Marią Piotrowską (która w latach 90 pracowała w SOF-ie). Obecnie współpracuje z wieloma studiami dubbingowymi min Master Film, Start International Polska, SDI Media Polska czy Sonica.

Milionom polakom zapisał się jako Konik Polny Filip z ''Pszczółki Mai'', Maruda z serialu animowanego ''Smerfy'', Kojot ze ''Zwariowanych melodii'' czy Eustachy Motyka z ''Chojraka - tchórzliwego psa''.

Oprócz użyczania głosu Andrzej Gawroński także grywa w filmach i serialach (główne małe role) min w serialach ''Dom'', ''Tulipan'', ''M jak Miłość'' oraz w filmach ''Nie lubię poniedziałku'' czy ''Kuchnia polska''.

Andrzej Gawroński jest bratem Aleksandra Gawrońskiego (zm. 2005), który był również aktorem dubbingowym oraz jest stryjem aktorki i reżyser dubbingu Agaty Gawrońskiej-Bauman.

Role dubbingowe:
1961 - Anatomia Morderstwa - Porucznik Manion
1962 - Gdy drzewa były duże
1963 - Julio, jesteś czarująca - Tom Fennell
1963 - Syn skazańca
1963 - O chłopie co okpił śmierć
1963 - Drugi tor
1963 - Następcy tronów
1963 - Uczta wigilijna
1964 - Herbaciarnia pod księżycem - Sakini
1964 - Rzut karny
1964 - Twarzą w twarz
1964 - Komisarz
1964 - Ciotki na rowerach
1964 - Towarzysz regent
1964 - Ikaria XB-1
1964 - Bajka o zmarnowanym czasie
1964 - W pogoni za meteorytem
1964 - Spotkali się latem
1964 - Marry Poppins
1965 - Królewna i rybak
1965 - Strzał we mgle
1965 - Wehikuł czasu - George Wells
1966 - Bajka o Mrozie Czarodzieju
1966 - Biała pani
1966 - Lebiediew kontra Lebiediew
1967 - Doktor Fabrizius działa
1967 - Przedział morderców
1967 - Przed wojną
1967 - Kopciuszek w potrzasku
1967 - Wielki Wąż-Chingachgook
1968 - Morderstwo po naszemu
1968 - Czarodziejska lampa Aladyna
1968 - Eskadra czuwa
1968 - Rozwód z miłości
1968 - Niewidzialny batalion
1969 - Asterix i Kleopatra - Numerobis
1969 - Różowa pantera: Strzał w ciemności
1969 - Wyzwanie dla Robin Hooda
1969 - Winnetou i Apanaczi
1970 - Wujaszek czarodziej
1970 - Jego wysokość towarzysz książę
1970 - Zbrodnia i kara
1970 - Saga rodu Forsythów - Monty Dartie
1970 - Josie i kociaki
1971 - Próba terroru
1971 - Kapitan Florian z młyna
1971 - Pippi
1971 - Czerwony namiot
1971 - Plac Czerwony
1971 - Zerwanie
1972 - Lala
1972 - Umrzeć z miłości
1973 - Elżbieta, królowa Anglii - Seymour, Babington
1973 - Robin Hood
1974 - Siedemnaście mgnień wiosny - Holtow
1975 - Zaklęte rewiry
1975 - Dzielny szeryf Lucky Luke
1976 - Ostatnia ofiara
1977 - Zwycięzca
1978 - Błękitny ptak
1979 - Gęsiarek Maciek
1979 - I ty zobaczysz niebo
1980 - Pod Borsuczą Skałą
1980 - Pies, który śpiewał
1980 - Trawniki wujka Poldi
1981 - Na tropie kłusownika
1981 - Przygody barona Munchhausena
1981 - Pszczółka Maja - Filip
1982 - Ciężkie Czasy
1982 - Syndykat II
1982 - Za krzakiem tarniny
1983 - Krach operacji Terror
1984 - Marceli szpak dziwi się światu - Marceli Szpak
1985 - Śmierć w Wenecji - Kierownik Hotelu
1985 - Asterix kontra Cezar - Gajus Flabius
1986 - Tajemnica starego strychu
1986 - Czarodziejski kogucik
1986 - C.K. Dezerterzy - Chudej
1986 - Asterix w Brytanii
1986 - Bolek i Lolek na dzikim zachodzie - Kupiec
1987 - Smerfy (serial animowany) - Maruda
1987 - Poszukiwacze złota
1987 - Odnaleziony skarb
1988 - Kapitan Wędrowca
1988 - Tajemnice Wiklinowej Zatoki - Archibald
1989 - Tylko Manhattan - Barnie
1989 - Wielka bitwa Asterixa
1989 - Goryl Magilla - Pan Peebles
1990 - Bouli - Handlarz
1991 - Chip i Dale - brygada RR - Różne role
1991 - Dzielny agent Kaczor - Kozłowaty
1991 - Rover Dangerfield
1992 - Batman (serial animowany)
1992 - Film pod strasznym tytułem
1992 - Zwariowane melodie - Kojot
1992 - Prawdziwe przygody Profesora Thompsona - Sepis
1993 - Super Baloo
1993 - Podróż do serca świata
1993 - Piękna i bestia - Księgarz
1993 - Kacze opowieści: Poszukiwacze zaginionej lampy - Dijon
1993 - Droopy, superdetektyw - Naczelnik
1993 - Wesoły świat Richarda Scarry'ego
1994 - Rycerz pierwszej damy
1994 - Spider-man (serial animowany) - Skorpion
1994 - Aladyn (serial animowany)
1994 - Opowieść o dinozaurach - Kapitan Zacny
1995 - Maska (serial animowany)
1995 - Rob Roy
1995 - Wilki morskie
1995 - Dragon-Ball Z: Fuzja/Atak smoka - Kaito
1995 - Jeszcze bardziej zgryźliwi tetrycy
1996 - Frankie i Johnny - Frank
1996 - Wieczna miłość - Sędzia
1996 - Richie Milioner - Zullo
1996 - Hemingway - Trener, Michaiłow
1996 - Ucieczka
1996 - Freakazoid! - Mózgowiec
1997 - Uwolnić Orkę 2 - Wilcox
1997 - Wiek nienawiści - Filip
1997 - Pokój z Widokiem - Pastor Eager
1997 - Przygody misia Paddingtona
1997 - Żywiołki
1997 - Księżniczka łabędzi 2: Tajemnica zamku - Lord Rogers
1998 - Flinstonowie
1998 - Jetsonowie
1998 - Łebski Harry
1998 - Jam łasica - różne głosy
1998 - Wigilijne życzenie Richiego Richa
1998 - Przygody Kuby Guzika
1998 - Szalony Jack, pirat
1998 - Mistrzowie golfa
1998 - I pies, i wydra
1998 - Hulk (serial animowany)
1998 - Tajne akta psiej agencji - Angus
1998 - Dawno temu w trawie - Korneliusz
1998 - Olinek Okrąglinek – Dziadek
1998 - W 80 marzeń dookoła świata
1998 - Przygody Olivera Twista
1998 - Wojny potworów – Tarantulus
1998 - Mała Księga Dżungli – Bawół
1998 - X-Men (serial animowany)
1998 - Kot Ik!
1998 - Nowe podróże Guliwera
1998 - Erie, Indiana - Grungy Bill
1998 - Pinokio (wersja nowa)
1998 - Jetsonowie spotykają Flinstonów
1998 - Kocia ferajna w Beverly Hills
1998 - Dennis rozrabiaka
1998 - 13 demonów Scooby Doo
1998 - Nowy Scooby Doo
1998 - Inspektor Gadget
1998 - Malusińscy
1998 - Srebrny surfer
1998 - Dzielny pies Rusty - Boyd Callahan
1999 - Batman i Mr. Freeze - Subzero
1999 - Co za kreskówka
1999 - Odwrócona góra, albo film pod strasznym tytułem - Marbas
1999 - Chojrak - tchórzliwy pies - Eustachy Motyka
1999 - Mickey i bajkowe święta
1999 - Królik Bugs i Struś Pędziwiatr - szalony pościg - Kojot
1999 - Hong-Kong Fu-i
1999 - Heathcliff i Marmaduke
2000 - Król sokołów
2000 - 102 Dalmatyńczyków
2000 - Nowe szaty króla
2000 - Chris Colorado – Herb Forsythe III
2000 - X-Men: Ewolucja
2000 - Wampirek
2000 - Tweety - wielka podróż
2000 - Diablo 2
2001 - Shrek – Gepetto
2001 - Atlantyda – Zaginiony ląd
2001 - Liga sprawiedliwych
2001 - Strażnicy czasu - Abraham Lincoln
2001 - Mroczne przygody Billy'ego i Mandy
2001 - Aparatka - Grampy
2001 - Power Rangers: Tom Force
2001 - Diablo 2: Plan zniszczenia
2002 - Co nowego u Scooby'ego
2002 - He-Man i władcy wszechświata
2002 - Śnieżne psy – Arthur
2002 - Gwiezdne wojny: część II - Atak klonów – Wat Tambor
2002 - Harry Potter i Komnata Tajemnic
2002 - Barbie jako Roszpunka
2002 - Ratunku, jestem rybką
2002 - Pinokio (film)
2002 - Dziewczyny, chłopaki
2003 - Przygody misia Bruno
2003 - Looney Tunes znowu w akcji
2003 - Czerwony traktorek – Tomasz (Stumpy)
2003 - Atlantyda: Powrót Milo – Sam McKeane
2004 - Rogate ranczo
2004 - Mulan II
2004 - Gwiezdne jaja: Część I - Zemsta Świrów – Senator Davis
2004 - Terminal – Sprzątacz Mukka
2004 - Moja przyjaciółka Gwiazdka - Sąsiad
2004 - Troskliwe misie: Podróż do krainy chichotów - Książę Śmiechu
2005 - Wallace i Gromit: Klątwa Królika – Pastor
2005 - Harry Potter i Czara Ognia
2005 - Garbi - Super bryka – Jimmie
2005 - Bratz
2005 - Spadkobiercy tytanów - Wyrocznia
2006 - Storm Hawks
2006 - Klasa 3000
2006 - Sposób na rekina − Mol
2006 - Eragon
2006 - Asterix i wikingowie – Kryptograf
2006 - Kacza paczka - Policjant
2006 - Zawiadowca Ernie - Pan Torowy
2006 - Tom i Jerry: Szybcy i Kudłaci
2006 - Cafe myszka
2006 - Amerykański smok Jake Long
2007 - Nie ma to jak hotel - różne role
2007 - Czarodzieje z Waverly Place
2007 - Lucky Luke na Dzikim Zachodzie − Prosecuting Attorney
2007 - W pułapce czasu
2007 - Ben 10: Wyścig z czasem
2007 - Koń wodny: Legenda głębin
2007 - Złoty kompas
2007 - Arka Noego - Sabu
2007 - Chop Socky Chooks: Kung Fu Kurczaki - Sensei
2007 - Simpsonowie: Wersja kinowa – Abraham Simpson
2008 - Kung Fu Panda - Oogway
2008 - Awatar legenda Aanga
2008 - Lou!
2009 - Dzieci Ireny Sendlerowej
2009 - Dragon Age: Początek
2009 - Harry Potter i Książę Półkrwi
2010 - Safari 3D – Wintson
2010 - Shrek ma wielkie oczy – Gepetto
2010 - Kung Fu Panda: Sekrety Potężnej Piątki – Oogway
2010 - Opowieści z Narnii: Podróż Wędrowca do Świtu
2010 - Artur i Minimki 3. Dwa światy
2010 - Ostatni Władca Wiatru – starzec w świątyni
2010 - Żółwik Sammy – Czesław
2010 - Shrek Forever - Gepetto
2010 - Stuart Malutki
2010 - Niania i wielkie bum – Pan Docherty
2010 - True Jackson – Frank Giapello
2010 - Wakfu – Ruel Stroud
2010 - Alicja w Krainie Czarów
2010 - Kirikou i czarownica
2011 - Opowieść wigilijna Smerfów - Papa Smerf
2011 - Artur ratuje gwiazdkę - Ernie
2011 - Harry Potter i Insygnia śmierci (cz II)
2011 - Rango - Ambrose
2011 - Smerfy - Papa Smerf
2011 - Chihuahua z Beverly Hills 2 - ksiądz
2011 - Batman: Odważni i bezwzględni
2012 - Mega przygody Bucketa i Skinnera
2012 - Legenda Korry - Lider Białego Lotosu
2012 - SuperSprytek i przyjaciele
2012 - Jessie – strażnik Bill
2012 - Diablo III – Deckard Cain
2012 - Kung Fu Panda: Legenda o niezwykłości – Oogway
2012 - Risen 2: Mroczne wody
2012 - Opowieści Śrubziemia
2013 - Smerfy 2 - Papa Smerf
A.K.
Pierwszy mikrofon
 
Posty: 383
Dołączył(a): 30 lip 2012, o 22:25

Re: Andrzej Gawroński

Postprzez Moder_20 » 18 paź 2014, o 18:36

Andrzej to chyba rekord w dubbingach pobił :)
Moder_20
Stremowany amator
 
Posty: 3
Dołączył(a): 18 paź 2014, o 18:34

Re: Andrzej Gawroński

Postprzez astroman79 » 2 gru 2014, o 11:59

Moder_20 napisał(a):Andrzej to chyba rekord w dubbingach pobił :)


tez jestem tego zdania
astroman79
Stremowany amator
 
Posty: 3
Dołączył(a): 1 gru 2014, o 17:52


Powrót do Aktorzy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


cron