Polski-Dubbing.pl • Zobacz wątek - Krystyna Albrecht-Kalicka - dialogistka

Strona główna forum Tworzenie dubbingu Twórcy dubbingu

Forum poświęcone twórcom dubbingu: reżyserom, dialogistom, dźwiękowcom, montażystom itd.

Krystyna Albrecht-Kalicka - dialogistka

Postprzez Zbigniew Dolny » 12 sty 2013, o 17:06

Pod koniec października ub. roku dotarła do mnie smutna wiadomość - Krystyna Albrecht leży w szpitalu, w bardzo marnej kondycji. Kilka dni wcześniej nieszczęśliwie upadła na ulicy co spowodowało ciężkie złamania. Później dowiadywałem się o jej zdrowie.Po operacji złamań przebywała w zakładzie rechabilitacyjnym. Niestety, 26 grudnia doszła do nas smutna wiadomość - Krystyna Albrecht-Kalicka nie żyje.

Obrazek

Krystyna Albrecht urodziła się 15 marca 1932 roku w Łodzi.
Ukończyła Wydział Filologii Angielskiej Uniwersytetu Warszawskiego.
W Studio Opracowań Filmów w Warszawie pracowała jako dialogistka od końca lat 50-tych.
Była jedną z tych osób które współtworzyły słynną Polską Szkołę Dubbingu.
Napisała polskie dialogi do wielu dziesiątków filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych.
Wspólnie z Elżbietą Łopatniukową opracowywały polskie wersje do serii filmów z Winnetou czy "Sagi rodu Forsyte'ów".
To spod jej pióra wyszły dialogi do "Elżbiety, królowej Anglii", "Anny Kareniny" z Tatianą Samojłową czy genialnie przetłumaczyła serial animowany "Flinstonowie".
Obrazek.Obrazek
Dwa kadry z czołówki drugiej serii "Winnetou".
Ostatnio edytowano 13 paź 2013, o 07:49 przez Zbigniew Dolny, łącznie edytowano 1 raz
Zbigniew Dolny
Prawdziwy ekspert

Re: Krystyna Albrecht-Kalicka - dialogistka

Postprzez Natalia1611 » 15 wrz 2013, o 23:43

Moja Mama....Jako dziecko widzialam sporo filmow wedlug Jej dialogow. Dialog z Nia byl trudniejszy: od 30 lat mieszkam za granica.
Jej smierc : zbyt nagla, nie byl to czas na wspomnienia...
Tak bardzo chcialabym dostac kilka wspomnien o Niej, opowiesci o Jej pracy, po prostu o Krystynie !

Natalia
Natalia1611
Stremowany amator

Postprzez Natalia1611 » 16 wrz 2013, o 22:32

Glos ?? Bardzo prosze opowiedziec wiecej, tak malo zostalo osob, ktore Ja znaly osobiscie ! mysle, ze ta praca byla jej calym zyciem. Jako nastolatka pamietam malutki z problem z dubbingiem "Au hazard, Balthasard" : raz jeden, jako przyszla studentka romanistyki, podalam Jej nic mysli.
Bardzo mi Jej brakuje, prosze opowiadac !!!!
Natalia1611
Stremowany amator

Postprzez Zbigniew Dolny » 17 wrz 2013, o 10:59

Dzień Dobry Pani Natalio!
Bardzo się cieszę, że odnalazła Pani nasze Forum. Postaram się wypytać panie pracujące na temat pani Krystyny i spróbuję napisać coś więcej.
Pozdrawiam serdecznie Zbyszek
Zbigniew Dolny
Prawdziwy ekspert

Powrót do Twórcy dubbingu