Polski-Dubbing.pl • Zobacz wątek - Włodzimierz Kozłowski - dialogista

Strona główna forum Tworzenie dubbingu Twórcy dubbingu

Forum poświęcone twórcom dubbingu: reżyserom, dialogistom, dźwiękowcom, montażystom itd.

Włodzimierz Kozłowski - dialogista

Postprzez Zbigniew Dolny » 11 sie 2014, o 22:18

Nie żyje Włodzimierz Kozłowski

8 lipca zmarł w Warszawie Włodzimierz Kozłowski, wielce utalentowany autor napisów oraz tekstów lektorskich do filmów, związany ze Studiem Opracowań Filmów od początku lat sześćdziesiątych do końca działalności Studia. Wiele arcydzieł światowej kinematografii pozostało w naszej pamięci także dzięki świetnym polskim dialogom i pięknym opisom, których był autorem. Świadczyły one o jego doskonałej znajomości języka, wrażliwości i wyczuciu atmosfery, a często również o znajomości realiów, w jakich toczyły się losy bohaterów filmu.

Włodzimierz Kozłowski był także tłumaczem i autorem komentarzy do telewizyjnych filmów dokumentalnych. Ich pozostali twórcy wysoko cenili jego profesjonalizm i cechy osobiste. Był człowiekiem małomównym, ale o dużym poczuciu humoru, dowcipnym i wrażliwym. Dla wielu z nas, zwłaszcza młodszych redaktorów SOF-u, był autorytetem. Zawsze można się było zwrócić do niego po radę.

W ostatnich latach życia zajmował się również pracą redakcyjną.

Włodzimierz Kozłowski był od 1960 roku członkiem Zaiksu Sekcji O – Autorów Wersji Językowych do Filmów. Żegnamy Go z wielkim smutkiem. [Halina Wodiczko]

.Obrazek.Obrazek

Do Studia Opracowań Filmowych Włodzimierza Kozłowskiego wprowadziła ówczesna żona - Krystyna Uniechowska (p. Włodzimierz był kilkakrotnie żonaty, drugą żoną p. Włodzimierza była Tetetka czyli piękna Teresa Tuszyńska). Początkowo był autorem tekstów do filmów dubbingowanych - np. wspólnie z Janem Moes'em pisał dialogi do włoskiego dramatu "Wyzwanie" (La sfida) i czeskiej bajki "Królewna ze złotą gwiazdą". Samodzielnie napisał dialogi do meksykańskiej adaptacji "Tomcia Palucha" (Pulgarcito) i do wielu innych. Po kilku latach Włodzimierz Kozłowski odchodzi do działu napisowego i tu w sposób mistrzowski opracowuje napisy do kilkuset filmów fabularnych. (ZD)
Ostatnio edytowano 12 sie 2014, o 15:02 przez Zbigniew Dolny, łącznie edytowano 1 raz
Zbigniew Dolny
Prawdziwy ekspert
 
Posty: 383
Dołączył(a): 15 gru 2011, o 01:28

Re: Włodzimierz Kozłowski - dialogista

Postprzez Kretes96 » 12 sie 2014, o 08:13

Mam pytanie do pana Zbigniewa Dolnego. Z jakich filmów pochodzą te dwa zdjęcia list płac polskiej wersji?
Kretes96
Pierwszy mikrofon
 
Posty: 126
Dołączył(a): 4 lut 2012, o 15:20

Re: Włodzimierz Kozłowski - dialogista

Postprzez Zbigniew Dolny » 12 sie 2014, o 15:00

Pierwszy kadr z meksykańskiego "Tomcia Palucha"(Pulgarcito), drugi kadr z czeskiej bajki "Królewna ze złotą gwiazdą". Niestety, nigdzie nie mogłem znaleźć zdjęcia pana Włodzimierza.
Podziękowania za oba kadry Krzyśkowi-Leosimbie od którego je otrzymałem .
Zbigniew Dolny
Prawdziwy ekspert
 
Posty: 383
Dołączył(a): 15 gru 2011, o 01:28

Re: Włodzimierz Kozłowski - dialogista

Postprzez kobrak » 31 sie 2014, o 14:03

Pięknie napisane o panu Włodzimierzu, to był wspaniały i bardzo ciepły człowiek. Pozostały po Nim nie tylko wspomnienia ale też pogrążona w ogromny bólu żona Halina Aczkasowa - Kozłowska.
kobrak
Stremowany amator
 
Posty: 1
Dołączył(a): 31 sie 2014, o 13:51


Powrót do Twórcy dubbingu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość