„Logan: Wolverine”: dubbing na głównej ścieżce w HBO

Po ubiegłotygodniowej premierze dubbingu do filmu Deadpool 2, HBO zdecydowało się dzisiaj wyemitować premierowo o godzinie 20:10 kolejny kinowy dubbing do filmu aktorskiego dla widzów dorosłych pt. Logan: Wolverine. Polski dubbing jest emitowany na głównej ścieżce, przez co emisję w HBO można traktować jako premierę tego dubbingu w polskiej telewizji. Co prawda trzy lata temu film był emitowany na antenie Canal+, ale stacja na głównej ścieżce dała wersję lektorską a sam dubbing był emitowany na dodatkowej trzeciej ścieżce do której dostęp ma niewielu abonentów Canal+. Sam dubbing do filmu Logan: Wolverine został także udostępniony w usłudze HBO GO.

Potwierdza to zmianę polityki HBO, na przyjazną wobec istniejących kinowych dubbingów do filmów aktorskich, także tych adresowanych do dorosłego widza, czego nie można powiedzieć o konkurencyjnej stacji Canal+. Równolegle do emisji istniejących kinowych dubbingów HBO powinno postawić na zlecanie polskiego dubbingu przynajmniej do swoich produkcji oryginalnych, emitowanych w formie mieszanej (naprzemiennie raz z polskim dubbingiem a raz z lektorem, bez względu na to czy emisja jest w dzień czy w nocy), z uwagi na to, że głównym źródłem dochodu HBO nie są reklamy, a comiesięczne opłaty od abonentów. Marka premium do czegoś zobowiązuje, a produktem premium na pewno nie można uznać taniej wersji lektorskiej, stosowanej przez prawie każdą stację w Polsce z uwagi na niskie koszty wykonania.

Kolejna powtórka filmu Logan: Wolverine odbędzie się na antenie HBO w środę 20 października o godzinie 20:10. Za opracowanie polskiej wersji dubbingowej filmu Logan: Wolverine, w reżyserii Jerzego Dominika, odpowiada Studio Sonica.

Grafika wykorzystana w nagłówku: © 20th Century Fox.

Odpowiedz