„Więźniowie z Altony”z dubbingiem w kinie Iluzjon

W ramach cyklu „Vittorio De Sica | Mistrz neorealizmu”, kino Iluzjon przypomni włosko-francuski film Więźniowie z Altony (I sequestrati di Altona; 1962). Projekcja odbędzie się w wersji z kinowym dubbingiem opracowanym w 1965 roku w dawnym Studiu Opracowań Filmów. Film zostanie wyświetlony w środę 13 października o godzinie 17:30 w Sali Stolica.

Reżyserem dubbingu filmu Więźniowie z Altony była Maria Olejniczak. Dialogi napisał Jan Moes. Nad dźwiękiem pracował Jerzy Bolesławski a nad montażem pracowała Danuta Sierant. Kierownikiem produkcji był Jerzy Kulawczyk.

Główna obsada polskiego dubbingu filmu Więźniowie z Altony przedstawia się następująco:

  • Teresa Lipowska – Joanna (Sophia Loren),
  • Zbigniew Zapasiewicz – Franz Gerlach (Maximillian Schell),
  • Jan Kreczmar – Albrecht Gerlach (Fredric March),
  • Jerzy Molga – Werner Gerlach (Robert Wagner),
  • Halina Mikołajska – Leni (Françoise Prevost)

Adaptacja sztuki Jeana-Paula Sartre’a jest radykalnym oskarżeniem ideologii faszystowskiej i jej tragicznych następstw. W chwili wejścia na ekrany film wywołał prawdziwą burzę w prasie niemieckiej, prowokując gwałtowne ataki antywłoskie oraz oficjalne wystąpienie ambasady RFN we Włoszech. Mroczny świat nazistowskiej ideologii współgra w filmie ze znakomicie uchwyconą atmosferą domu Gerlachów, stanowiącego symbol złowrogiej potęgi Niemiec z jej najgorszymi tradycjami. [opis: kino Iluzjon]

Kolejna powtórka filmu Więźniowie z Altony odbędzie się w kinie Iluzjon w Sali Mała Czarna w niedzielę 17 października o godzinie 15:00.

Grafika wykorzystana w nagłówku: © Société Générale de Cinématographie (S.G.C.), Titanus

Odpowiedz