Zmarł Jan Kobuszewski

Jak donosi Polskie Radio RDC, dziś około godziny 9.00 w wieku 85 lat zmarł Jan Kobuszewski – aktor teatralny, filmowy, głosowy i artysta kabaretowy.

W 1956 roku ukończył Wydział Aktorski PWST w Warszawie, w tym samym roku debiutował też na deskach teatru. Pierwszą rolę filmową zagrał rok wcześniej w Godzinach nadziei Jana Rybkowskiego, a ostatnią w Rysiu Stanisława Tyma. Widzowie pamiętać mogą go z takich filmów jak Lata dwudzieste… lata trzydzieste, Hallo Szpicbródka czy Złoto dezerterów. Zagrał tytułową rolę w Barbarze i Janie, pierwszym polskim serialu telewizyjnym, zrealizowanym w 1965 roku. Był aktorem telewizyjnym i teatralnym, przez większość życia zawodowego związanym z warszawskim Teatrem Kwadart, oglądać można go było jednak również w Teatrze Narodowym czy Dramatycznym oraz w Teatrze Telewizji, gdzie zagrał m.in. Anzelma w Skąpcu na podstawie Molière’a. Tworzył również z kabaretami Dudek i Olgi Lipińskiej.

W polskim dubbingu debiutował prawdopodobnie w 1961 roku w Anatomii morderstwa w reżyserii Zofii Dybowskiej-Aleksandrowicz, gdzie użyczył głosu Jamesowi Stewartowi. Usłyszeć można było go również w polskich wersjach m.in. Włocha w Argentynie Dina Rosiego i w Zbrodni i karze Lwa Kulidżanowa. Osoby dorastające w PRL-u kojarzyć mogą go jako narratora z Jacka i Placka, Przygód kilka wróbla Ćwirka czy Filmu pod strasznym tytułem. Dla graczy na zawsze pozostanie głosem narratora słów z Baldur’s Gate: Wrót Baldura. Warto przypomnieć, że dubbing do tej gry w momencie premiery był swego rodzaju ewenementem. Jej dystrybutor – CD Projekt – chcąc zachęcić Polaków do kupowania oryginalnych wersji gier, postawił na pełną lokalizację z udziałem wybitnych aktorów, toteż Kobuszewskiemu towarzyszyli m.in. Piotr Fronczewski, Marian Opania czy Gabriela Kownacka. Dziś dubbing uznawany jest za kultowy i zrodził on modę na dubbingowanie w Polsce gier komputerowych. Aktor wcielił się również w Jana Jansena w kontynuacji gry, Baldur’s Gate II: Cienie Amn, usłyszeć można go było także w grze przygodowej Pompei: Legenda Wezuwiusza. Jego praca głosem obejmowała również role narratorów w programach, filmach i serialach telewizyjnych oraz słuchowiska radiowe. W przypadku tych ostatnich można było usłyszeć go chociażby jako dziadka Poszepszyńskiego w Rodzinie Poszepszyńskich czy w adaptacjach Emancypantek Prusa, Ja się nie boję braci Rojek… Gałczyńskiego albo Sprawy zaginionych planów z cyklu o Sherlocku Holmesie.

Prywatnie był mężem aktorki Anny Zembrzuskiej-Kobuszewskiej, z którą związany był przez 63 lata, do chwili śmierci, i wujem Wiktora Zborowskiego. Rodzinie i najbliższym aktora składamy najszczersze kondolencje.

Fotografia: © Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Jedna odpowiedź - Dodaj komentarz

Odpowiedz