„Cyberpunk 2077”: obsada polskiego dubbingu gry

Jakiś czas temu CD Projekt RED, producent wyczekiwanej gry Cyberpunk 2077, zapowiedział, że pojawi się na Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi, żeby ujawnić główną obsadę polskiej wersji. Od czerwca tego roku wiadomo, że w jedną z ważnych postaci – Johnny’ego Silverhanda – w wersji angielskiej wcieli się znany z Matriksa, Adwokata diabła, Speed: Niebezpiecznej prędkości czy z Johna Wicka Keanu Reeves, co spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem branży i graczy. Reeves użycza postaci nie tylko głosu i twarzy, ale też wciela się w niego w sesjach performance capture, jest to więc pierwsza dubbingowana na nasz język produkcja, w której Reeves zagrał, a nie tylko użyczał głosu. Dotychczas dubbingowany był tylko w Toy Story 4, gdzie w polskiej wersji jego postać przemawiała głosem Jacka Kopczyńskiego.

Podczas panelu studio ogłosiło, że w polskiej wersji Keanu Reevesowi użyczy Michał Żebrowski. Aktora dotychczas usłyszeć można było w dubbingu m.in. do gier The Sims: Średniowiecze, gdzie wcielił się w narratora, oraz w Afterfall: inSanity, gdzie dubbingował głównego bohatera, Alberta Tokaja, z kolei w dubbingu aktorskim użycza głosu m.in. Doktorowi Strange’owi. Warto przypomnieć, że wcielał się on również we wiedźmina Geralta w serialu i filmie na podstawie książek Andrzeja Sapkowskiego, na motywach których CD Projekt zrealizował trylogię gier Wiedźmin z Jackiem Rozenkiem w roli głównej. Ujawniono również, kto użyczy głosu V, głównemu bohaterowi Cyberpunku 2077. Decydując się na postać męską usłyszymy Kamila Kulę, z kolei na żeńską – Lidię Sadową. Oboje mają już ogromne doświadczenie w dubbingowaniu gier, obje usłyszeć można było chociażby w Until Dawn, gdzie użyczali głosu jednym z głównych bohaterów, czy w Wojnie krwi: Wiedźmińskich opowieściach, również stworzonych przez CD Projekt Red. Lidia Sadowa użyczała dotychczas głosu m.in. Elizabeth Olsen (seria Avengers), Jennifer Lawrence (seria X-Men) czy Lupicie Nyong’o (seria Gwiezdne wojny). Kamil Kula to z kolei głos chociażby Chadwicka Bosemana (Czarna Pantera), Chrisa Pine’a (Wonder Woman) i Domhnalla Gleesona (seria Gwiezdne wojny).

Poza ujawieniem głównej obsady, reżyser gry, Adam Badowski, podzielił się również kilkoma ciekawostkami na temat lokalizacji. Na potrzeby Cyberpunku 2077 studio opracowało technologię pozwalającą na synchronizowanie ruchu ust z tekstem w danym języku. Warto przypomnieć, że gra dubbingowana będzie na dziesięć języków – polski, angielski, włoski, hiszpański, niemiecki, francuski, portugalski brazylijski, rosyjski, chiński i japoński – więc opracowana przez CD Projekt RED technologia powinna wyeliminować problemy z lipsynkiem, jak w terminologii gier nazywa się odpowiednik kłapów.

W ramach ciekawostki warto dodać, że według CD Projektu Johnny Silverhand posiada najwięcej kwestii dialogowych w grze. Grywalna postać może mieć jednak niebinarną płeć, np. męski wygląd i kobiecy głos, wobec czego, ze względu na specyfikę języka polskiego, rodzimi aktorzy część dialogów prawdopodobnie muszą nagrywać w dwóch wersjach – właściwej dla swojej płci biologicznej i przeciwnej.

Prace nad Cyberpunkiem 2077, realizowanym na podstawie systemu RPG Mike’a Pondsmitha Cyberpunk 2020, ogłoszone zostały w maju 2012 roku, na trzy lata przed premierą Wiedźmina: Dzikiego Gonu. Premiera gry na platformy Windows, PlayStation 4 i Xbox One zapowiedziana została na 16 kwietnia 2020 roku.

Cyberpunk 2077 to rozgrywająca się w otwartym świecie przygoda, której akcja toczy się w Night City, megalopolis rządzonym przez obsesyjną pogoń za władzą, sławą i przerabianiem własnego ciała. Nazywasz się V i musisz zdobyć jedyny w swoim rodzaju implant — klucz do nieśmiertelności. Stwórz własny styl gry i ruszaj na podbój potężnego miasta przyszłości, którego historię kształtują twoje decyzje. [źródło: GOG.com]

Źródło: GRYOnline.pl

Źródło grafiki w nagłówku: © CD Projekt RED

Odpowiedz