Zmarł Jerzy Dominik

Dzisiaj, 3 września, w wieku 63 lat zmarł nagle Jerzy Dominik – aktor i reżyser dubbingowy, jeden z najbardziej charakterystycznych głosów polskiego dubbingu.

Absolwent wydziału aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie (rocznik 1980). W ciągu swojej kariery związany był z wrocławskim Teatrem Polskim oraz stołecznym Teatrem Studio. Sporadycznie pojawiał się na ekranie, grając między innymi w spektaklach Teatru Telewizji (Selekcja) oraz filmach (Kogel-mogel, Rozmowy kontrolowane) czy występując gościnnie w popularnych serialach (Na Wspólnej, Barwy szczęścia). Zagrał również jedną z głównych ról w serialu Plecak pełen przygód.

Do najbardziej rozpoznawalnych ról aktora w polskim dubbingu należą między innymi Nute Gunray w nowej trylogii Gwiezdnych wojen, Poeta w Łebskim Harrym, narrator w klasycznych animacjach z Asteriksem, Ahigienix w Asterix i Obelix kontra Cezar czy Thane Krios w Mass Effect 2. Jego głos mogliśmy usłyszeć również w pierwszym dubbingu Hrabiego Kaczuli, Flubberze, Eskadrze Orła, Cubiksie, a ostatnio w Super naukolegach.

Wśród dokonań reżyserskich Jerzego Dominika należy wspomnieć przede wszystkim o polskich wersjach językowych filmów o mutantach X-Men – produkcjach należących jednej z odnóg uniwersum Marvela. Były to X-Men: Przeszłość, która nadejdzie, X-Men: Apocalypse, X-Men: Mroczna Phoenix i chyba najcieplej przyjęty przez widzów Logan: Wolverine. Ponadto wyreżyserował polskie dubbingi do licznych tytułów zarówno aktorskich, jak i animowanych. Wśród nich są cztery części przygód Alvina i wiewiórek, Wielki mysi detektyw, Najlepszy kontakt, Życie Pi, Owca w Wielkim Mieście, Chojrak – tchórzliwy pies, pierwsze siedem serii Pory na przygodę! czy początkowe 42 odcinki Stevena Universe’a.

Ubolewając nad tak wielką stratą dla polskiego dubbingu, składamy kondolencje rodzinie i przyjaciołom Pana Dominika.

Odpowiedz