„Przygody Münchhausena” z polskim dubbingiem w kinie Iluzjon

W ramach cyklu „Kosmos zza żelaznej kurtyny” kino Iluzjon przypomni czechosłowacki film Przygody Münchhausena (Baron Prášil; 1962) którego reżyserem był Karel Zeman. Wprawdzie na stronie kina Iluzjon widnieje informacja, że projekcja odbędzie się z taśmy 35 mm z polskimi napisami, jednak najprawdopodobniej jest to błąd. Z uwagi na to, że kino Iluzjon już wcześniej wyświetlało ten film z polskim dubbingiem, to powinniśmy się go spodziewać także przy okazji sierpniowych projekcji.

Przygody Münchhausena pojawią się w kinie Iluzjon w:

  • piątek 16 sierpnia o godzinie 20:00 (Sala Mała Czarna);
  • niedzielę 25 sierpnia o godzinie 17:00 (Sala Mała Czarna).

Za opracowanie polskiej wersji dubbingowej filmu Przygody Münchhausena, w reżyserii Henryki Biedrzyckiej, odpowiada Studio Opracowań Filmów w Warszawie. Dialogi napisały Elżbieta Łopatniukowa i Krystyna Uniechowska. Nad dźwiękiem pracował Zdzisław Siwecki a nad montażem pracowała Wanda Jarkowska. Kierownictwo produkcji nadzorował Jerzy Kulawczyk.

W obsadzie polskiej wersji dubbingowej filmu Przygody Münchhausena wystąpili:

  • Kazimierz Rudzki – baron Münchhausen (Milos Kopecký)
  • Teresa Olenderczyk – księżniczka Bianka (Jana Brejchová)
  • Józef Łotysz – Tonik (Rudolf Jelínek)
  • Michał Pluciński – Cyrano (Karel Höger)
  • Janusz Ziejewski – kapitan statku (Jan Werich)
  • Leon Pietraszkiewicz – Admirał (Bohus Záhorský)

Młody astronauta Tonik po wylądowaniu na księżycu spotyka Cyrano de Bergerac, bohaterów powieści Verne’a oraz barona Münchhausena. Ten ostatni przypuszczając, że Tonik jest mieszkańcem księżyca, proponuje mu odbycie podróży na ziemię. Obaj lądują w pałacu sułtańskim, skąd oswobodziwszy piękną księżniczkę wenecką Biancę, uciekają we troje na pełne morze. Zostają wyłowieni przez żaglowiec holenderski, który jednak niebawem zostanie połknięty przez rybę-potwora. Przebywszy w jego wnętrzu wiele mórz i oceanów, lądują w twierdzy gibraltarskiej. Tonik zostaje uwięziony przez generała – dowódcę twierdzy. Baron Münchhausen przychodząc w sukurs przyjacielowi, powoduje wystrzelenie całej twierdzy w przestrzeń kosmiczną i cała trójka ląduje szczęśliwie na… księżycu. [opis: Filmowy Serwis Prasowy]

Polski dubbing filmu Przygody Münchhausena powstał w 1962 roku.

Źródło: iluzjon.fn.org.pl

Grafika wykorzystana w nagłówku: © Filmové Studio Gottwaldov / Krátký Film Praha.

Odpowiedz