Poradnik kinowy dla rodzica – rok 2018

Polscy dystrybutorzy ani kina nie mają obowiązku nadawania filmom ograniczeń wiekowych. Dystrybutor może co najwyżej przesłać kinu informację na temat sugerowanego minimalnego wieku widzów, kino jednak nie ma obowiązku takiego ostrzeżenia przestrzegać. Mało tego, dystrybutor może umyślnie zaniżyć wiek, jak to miało miejsce chociażby w przypadku Hobbitów, w Stanach Zjednoczonych dozwolonych od lat 13, a według polskiego dystrybutora – od 7. Wielu rodziców wychodzi z błędnego założenia, że dubbing do filmu automatycznie oznacza, że można na niego pójść z dzieckiem i dopiero podczas seansu okazuje się, że nie jest on odpowiedni dla pociechy. W związku z powyższymi, postanowiliśmy stworzyć „Poradnik kinowy dla rodzica”, zawierający informacje na temat sugerowanego wieku odbiorców filmów, które w 2018 roku pojawią się w kinach z dubbingiem. Tam, gdzie jest to możliwe, przedstawiamy również poszczególne „elementy składowe”, które przyczyniły się do tego, że dany film otrzymał taką, a nie inną ocenę.

Na chwilę obecną w „poradniku” omówione zostały tylko pozycje, co do których wiadomo, że będą miały dubbing, lub takie, które prawdopodobnie dystrybuowane będą również w takiej wersji, chociażby dlatego, że posiadały go wcześniejsze odsłony serii czy cyklu. Takie niepewne tytuły oznaczono szarym tłem. Lista będzie aktualizowana na bieżąco, wraz z kolejnymi ujawnianymi filmami.

Na czym opiera się poradnik
Opracowując poradnik, opieraliśmy się na ratingach zagranicznych organizacji zajmujących się przyznawaniem filmom kategorii wiekowych, w tym przede wszystkim: amerykańskiego Motion Picture Association of America (MPAA), brytyjskiego British Board of Film Classification (BBFC), niemieckiego Freiwillige Selbstkontrolle der Filmwirtschaft (FSK), norweskiego Medietilsynet, szwedzkiego Statens medieråd i holenderskiego Kijkwijzer. Przyznając filmom graficzny odpowiednik, stosujemy dobrze znane Polakom piktogramy Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Jeżeli zagraniczne systemy nie są zgodne co do ratingu filmu, stosujemy dwukolorowe piktogramy łączące w sobie kolory odpowiednich ocen: zielono-niebieski to film bez ograniczeń lub od lat 7, a niebiesko-żółty od lat 7 lub 12. Należy pamiętać, że piktogram  de facto oznacza, że film w lwiej części przypadków jest odpowiedni dla młodszych dzieci, zawiera on bowiem podobne treści, co zdecydowana większość popularnych amerykańskich animacji, w tym m.in. Shrek czy Epoka lodowcowa.

Treści
„Nieodpowiednie słownictwo” zawsze odnosi się do odpowiedniej kategorii wiekowej – przykładowo w filmie dozwolonym od lat 7 takim słownictwem będzie „palant”, „głupek”, „dupa” i temu podobne słowa, które może i nie są wulgaryzmami, ale większość rodziców wolałaby, żeby dzieci ich nie używały. W filmie dozwolonym od lat 12 mogą to już być już słowa takie jak „pieprzyć”, „k…a” czy „ch…j” albo ich pochodne. Należy mieć na uwadze, że jeżeli w oryginale albo w angielskiej wersji film posiada nieodpowiednie słownictwo, nie jest to równoznaczne z tym, że pojawia się ono również w polskim dubbingu, ponieważ rodzima wersja mogła zostać go pozbawiona. Kiedy redakcja zapozna się z danym dubbingiem, lista zostanie uzupełniona bądź skorygowana o szczegółowe informacje na temat słownictwa w polskiej wersji.

„Rubaszny humor” to na przykład żarty związane z bekaniem i innymi zachowaniami, które dzieci mogą uznać za odpowiednie do „odtworzenia” np. w miejscu publicznym, ponieważ śmiała się z nich cała sala kinowa, przez co uznają je za akceptowalne społecznie.

„Potencjalnie nieodpowiednie treści” oznaczają elementy niebędące przemocą, wulgaryzmami czy seksem albo erotyką. Może nimi być niemal wszystko, np. nienawiść, dyskryminacja, problemy wchodzenia w dorosłość, łamanie czy naginanie prawa, niewierność, rozwód, niepełnosprawność, promowanie negatywnych moralnie zachowań itd., co może prowadzić do tego, że dzieci zaczną zadawać niewygodne pytania z nimi związane lub je naśladować.

„Przemoc”, podobnie jak „nieodpowiednie słownictwo”, różni się w zależności od kategorii wiekowej. W filmie od lat 7 będzie ona kreskówkowa i przerysowana, w takim dozwolonym od lat 12 dosadniejsza, ale w lwiej części przypadków bezkrwawa.

Kwestie światopoglądowe i moralne
Jeden rodzic uzna, że delikatna sugestia w Pięknej i Bestii, jakoby LeFou był gejem, jest treścią nieodpowiednią dla dzieci, inny nie będzie miał z tym najmniejszego problemu. W filmie Balerina główna bohaterka nie zostaje ukarana za kłamstwo, a wręcz zostaje za to nagrodzona, co może nauczyć dzieci, że kłamstwo popłaca. „Poradnik” nie bierze pod uwagę takich kwestii światopoglądowych i moralnych, ponieważ organizacje, na których ragintach bazujemy, z reguły nie oceniają filmów w takich kategoriach.

Pamiętaj: „poradnik” nie jest wyrocznią, a jedynie wskazówką. Poniższe zestawienie ma jedynie za zadanie pomóc Ci podjąć decyzję, czy pozwolić dziecku obejrzeć dany film, ale ostateczna decyzja zawsze będzie należała do Ciebie.

StyczeńLutyMarzecKwiecieńMajCzerwiecLipiecSierpieńWrzesieńPaździernikListopadGrudzień

Styczeń

Dozwolony bez ograniczeń wiekowych lub od lat 7Fernando
Ferdinand

MPAA przyznała filmowi kategorię PG za rubaszny humor, sceny akcji oraz potencjalnie nieodpowiednie treści. W Wielkiej Brytanii otrzymał kategorię „dla wszystkich”.

Dozwolony od lat 7 lub 12Storm: Opowieść o odwadze
Storm: Letters van Vuur

W Holandii film otrzymał kategorię wiekową 9, w Niemczech 6, a w Szwecji 11. Szwedzka komisja stwierdza, że w filmie pojawiają się sceny mogące wzbudzić w młodszych widzach strach, w tym krzyczącego torturowanego mężczyzny, śmierci oraz spalenia na stosie. Niemcy i Holendrzy podkreślają jednak, że mimo pewnej dozy nieodpowiednich treści, film ma ogólnie pozytywny wydźwięk.

Dozwolony od lat 7Cudowny chłopak
Wonder

Film przedstawia szkodliwe zachowania, takie jak wyszydzanie i nękanie ze względu na wygląd. BBFC wśród pojawiających się w oryginalnej wersji językowej nieodpowiednich słów wymienia: „jerk”, (‘palant’), „buttface” (‘dupogęby’) i „crap” (‘cholera’ lub ‘gówno’).

Dozwolony bez ograniczeń wiekowych lub od lat 7Tedi i mapa skarbów
Tadeo Jones 2: El secreto del rey Midas

MPAA przyznała filmowi kategorię PG za rubaszny humor. Należy mieć jednak na uwadze, że film nagrany został pierwotnie w języku hiszpańskim, a ocena amerykańska dotyczy angielskiego dubbingu, więc polski może być takiego słownictwa pozbawiony. Wielka Brytania i Irlandia przyznały filmowi kategorię „dla wszystkich”.

Dozwolony od lat 12Więzień labiryntu: Lek na śmierć
Maze Runner: The Death Cure

Prawdopodobnie, podobnie jak dwie poprzednie części, film otrzyma kategorię wiekową PG-13 za przemoc, słownictwo i nieodpowiednie treści.

Dozwolony bez ograniczeń wiekowychMiś Bamse i córka wiedźmy
Bamse och häxans dotter

Szwecja, Finlandia, Norwegia i Korea Południowa przyznały filmowi kategorię „dla wszystkich”.

Dozwolony od lat 7Gnomy rozrabiają
Gnome Alone

MPAA przyznała filmowi kategorię PG ze względu na rubaszny humor i takie też zachowanie bohaterów.

Luty

Dozwolony bez ograniczeń wiekowychPszczółka Maja: Miodowe igrzyska
Maya the Bee: The Honey Games
W Niemczech i Korei Południowej film otrzymał kategorie wiekowe wskazujące, że jest on odpowiedni dla widzów w każdym wieku.
Dozwolony bez ograniczeń wiekowychMiłość pisana braille’em
Le coeur en braille

Co najmniej siedem krajów przyznało filmowi klasyfikacje wiekowe. W większości otrzymał on odpowiednik „dla wszystkich”. Wyjątkiem jest Szwecja, gdzie dozwolony jest od lat 7, co uzasadniono obecnością treści potencjalnie nieodpowiednich dla młodszych widzów i mogących wywołać w nich niepokój.

Dozwolony bez ograniczeń wiekowychCzarna Pantera
Black Panther

MPAA przyznała filmowi kategorię PG-13 za komiksową przemoc.

Dozwolony bez ograniczeń wiekowych lub od lat 7Jaskiniowiec
Early Man / Cro Man
MPAA przyznała filmowi kategorię PG ze względu na rubaszny humor. Taką samą kategorię otrzymał w Wielkiej Brytanii, jednak bez uzasadnienia od BBFC.

Marzec

Dozwolony od lat 7Pułapka czasu
A Wrinkle in Time

MPAA przyznała filmowi kategorię PG ze względu na potencjalnie nieodpowiednie treści oraz sceny mogące wywołać w młodszych widzach niepokój.

Dozwolony bez ograniczeń wiekowych lub od lat 7Gnomeo i Julia: Tajemnica zaginionych krasnali
Sherlock Gnomes

Dozwolony od lat 12Pacific Rim: Rebelia
Pacific Rim: Uprising

Film, podobnie jak część pierwsza, w USA otrzymał kategorię PG-13.

Kwiecień

Dozwolony od lat 12Tomb Raider
 

MPAA przyznała filmowi kategorię wiekową PG-13 za przemoc i słownictwo.

Dozwolony od lat 12Maria Magdalena
Mary Magdalene

BBFC przyznała filmowi kategorię wiekową 12 za przemoc. Taką samą kategorię otrzymał w Czechach i na Słowacji.

Dozwolony bez ograniczeń wiekowychPiotruś królik
Peter Rabbit

Biorąc pod uwagę książę, której film stanowi adaptację, prawdopodobnie przeznaczony będzie dla wszystkich grup wiekowych.

Dozwolony od lat 12Avengers: Wojna bez granic
Avengers: Infinity War

Film nie został jeszcze oceniony przez żadną organizację, można jednak spodziewać się, że podobnie jak pozostałe produkcje z Marvel Cinematic Universe, otrzyma kategorię PG-13 ze względu na komiksową przemoc i umiarkowanie nieodpowiednie słownictwo.

Maj

Dozwolony bez ograniczeń wiekowychNiesamowita historia wielkiej gruszki
Den utrolige historie om den kæmpestore pære

Det Danske Filminstitut przyznał filmowi kategorię wiekową A, oznaczającą, że jest on odpowiedni dla widzów w każdym wieku.

Dozwolony od lat 16Deadpool 2
 

Podobnie jak część pierwsza, film celował będzie w bardzo wulgarny humor i słownictwo, nie będzie stronił od przemocy, tematyki seksualnej i prawdopodobnie nagości.

Dozwolony od lat 12Han Solo: Gwiezdne wojny – historie
Solo: A Star Wars Story

Poprzednie filmy z uniwersum Gwiezdnych wojen otrzymywały maksymalnie kategorię PG-13, taką lub niższą otrzyma również Solo: A Star Wars Story, Disney nie produkuje bowiem filmów z wyższą kategorią.

Czerwiec

Dozwolony bez ograniczeń wiekowych lub od lat 7Madagakar 4
Madagascar 4

Poprzednie filmy otrzymały kategorię PG ze względu na potencjalnie nieodpowiednie treści.

Dozwolony od lat 12Jurassic World: Upadłe królestwo
Jurassic World: Fallen Kingdom

Wszystkie poprzednie filmy z serii Jurassic Park otrzymały kategorię PG-13, przede wszystkim za przemoc i nieodpowiednie treści.

Lipiec

Dozwolony bez ograniczeń wiekowych lub od lat 7Iniemamocni 2
Incredibles 2

Poprzednia część otrzymała kategorię PG ze względu na potencjalnie nieodpowiednie treści.

Sierpień

Dozwolony od lat 12Ant-Man i Osa
Ant-Man and the Wasp

Wszystkie poprzednie filmy z Marvel Cinematic Universe otrzymały kategorię PG-13.

Wrzesień

Dozwolony bez ograniczeń wiekowych lub od lat 7Mała Stopa
Smallfoot

Październik

Dozwolony bez ograniczeń wiekowych lub od lat 7Hotel Transylwania 3
Hotel Transylvania 3

Poprzednie odsłony otrzymały kategorię PG.

Listopad

Dozwolony od lat 12X-Men: Dark Phoenix
X-Men: Dark Phoenix

Poprzednie odsłony otrzymały kategorię PG-13.

Dozwolony od lat 12Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Poprzednia część, jak również większość odsłon Harry’ego Pottera, otrzymały kategorię PG-13.

Dozwolony bez ograniczeń wiekowych lub od lat 7Ralph Breaks the Internet: Wreck-It Ralph 2
Ralph Breaks the Internet: Wreck-It Ralph 2

Poprzednia część otrzymała kategorię PG.

Grudzień

Dozwolony od lat 12Aquaman
Aquaman

Poprzednie filmy z uniwersum otrzymały kategorię PG-13.

Dozwolony bez ograniczeń wiekowychMary Poppins Returns
Mary Poppins Returns

Odpowiedz