Zmarł Władysław Kowalski

Dziś po południu w wieku 81 lat zmarł Władysław Kowalski – aktor teatralny i filmowy, udzielający się również w dubbingu. Informację w imieniu rodziny artysty przekazał prezes Związku Artystów Scen Polskich, Olgierd Łukaszewicz.

Władysław Kowalski był absolwentem wydziału aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie (rocznik 1959). Na scenie debiutował w gdańskim Teatrze Wybrzeże, ale resztę swojej kariery związał z placówkami warszawskimi – teatrami Ateneum, Powszechnym i (od 2005 roku) Dramatycznym. Jednak największą rozpoznawalność przyniosły mu role filmowe i telewizyjne, między innymi w takich produkcjach, jak Trzeba zabić tę miłość, Mniejsze niebo, Podróże pana Kleksa, Dekalog VII, Bogowie, czy serialach: Kolumbowie, S.O.S., Jan Serce, Sposób na Alcybiadesa. Wystąpił również w wielu realizacjach Teatru Telewizji.

Częścią dorobku aktora był również udział w dubbingu. W latach 60. użyczył swojego głosu między innymi jako Anzelmo w Następcach tronów, Walter Lloyd w Napadzie stulecia oraz Stan Marin w Pałacach w płomieniach. Na początku XXI wieku powrócił do pracy przy polskich wersjach językowych – wystąpił w polonizacjach gier Faust: Gra duszy i Planescape: Torment, jak również w dubbingu pierwszej części cyklu filmowego Opowieści z Narnii. Jego ostatnią rolą dubbingową był grany przez Jeana Reno Danzer w filmie Mój przyjaciel orzeł.

Rodzinie składamy kondolencje.

Odpowiedz