Zmarł Andrzej Blumenfeld

Przekazywanie takich informacji nigdy nie należy do przyjemności. Dzisiaj, dwa dni po swoich 66. urodzinach, zmarł Andrzej Blumenfeld – aktor teatralny, filmowy i głosowy. Smutną wiadomość potwierdził Program 2. Polskiego Radia.

Na ekranie pojawiał się najczęściej w rolach drugoplanowych, jednak zawsze bardzo wyrazistych. Zagrał w filmach reżyserowanych przez takich tuzów polskiej kinematografii jak Krzysztof Kieślowski, Roman Polański, Tadeusz Konwicki czy Jerzy Antczak. W dorobku miał również wiele udanych występów w produkcjach telewizyjnych. Sporą sympatię widzów zyskał jako antykwariusz Jaś Góra w serialu Pensjonat „Pod Różą”. Angażowany był również do filmów zagranicznych, takich jak chociażby Wykapany ojciec (Delivery Man).

Jednak najmocniej związany był z pracą głosem – w Teatrze Polskiego Radia oraz w dubbingu. Do szerokiej galerii jego najbardziej rozpoznawalnych ról w polskich wersjach językowych należą między innymi Alibert z Wakfu, Lao Shi z Amerykańskiego smoka Jake’a Longa, profesor Ratigan z Wielkiego mysiego detektywa, Victor „Sully” Sullivan z serii gier Uncharted oraz Rubeus Hagrid w serii filmów o Harrym Potterze, gdzie zastąpił w tej roli zmarłego Marka Obertyna. Miał na koncie również wiele kreacji w imponującej ilości słuchowisk. Od listopada 2009 roku wcielał się w postać Genka Matysiaka w powieści radiowej Matysiakowie. Jego ostatnią większą rolą w dubbingu był kultowy Zordon w tegorocznej kinowej adaptacji Power Rangers.

Polski dubbing poniósł niepowetowaną stratę.

Składamy rodzinie i znajomym najszczersze kondolencje.

Grafika: Ja Fryta from Strzegom (Andrzej Blumenfeld) [CC BY-SA 2.0], Wikimedia Commons

Odpowiedz