Fragment dubbingu „Elżbiety, królowej Anglii” w Kino Polska

Kanał telewizyjny Kino Polska, sprawił w ostatnim czasie zwolennikom dubbingu małą niespodziankę. W emitowanym dokumencie pt. Kalejdoskop Polskiego Filmu: Aleksandra Śląska, wykorzystano fragmenty archiwalnego dubbingu TVP z czasów PRL-u do serialu Elżbieta, królowa Anglii (Elizabeth R.; 1971) produkcji BBC z Glendą Jackson w roli głównej. Dokument powstał w roku 2014 i potwierdza, że Telewizja Polska cały czas dysponuje przynajmniej częścią tego dubbingu.

Przy okazji ostatniej reemisji polskiej wersji w TVP, która miała miejsce w latach 90., z dubbingiem wyemitowano jedynie cztery odcinki, do których dubbing się zachował. Pozostałe dwa wyświetlono w wersji lektorskiej. Nie można wykluczyć, że podobnie jak to miało miejsce przy okazji grudniowej reemisji dubbingu do serialu Ja, Klaudiusz (I, Claudius; 1976) w TVP Historia, odnaleziono brakujące fragmenty dubbingu Elżbiety, królowej Anglii.

Warto podkreślić, że telewizja Kino Polska zdecydowała się cztery lata temu na odkupienie od Telewizji Polskiej 12 zdubbingowanych odcinków radzieckiego serialu kryminalnego Siedemnaście mgnień wiosny (Семнадцать мгновений весны; 1973). Kto wie, może po emisji tego dokumentu, Kino Polska zdecyduje się na odkupienie od TVP dubbingu do Elżbiety, królowej Anglii?

{youtube}ViRk5UtpSVM{/youtube}

Odpowiedz