Kontrowersje wokół obsady filmu „Exodus: Bogowie i królowie”

Do polskiej premiery filmu Exodus: Bogowie i królowie (Exodus: Gods and Kings; 2014) pozostał jeszcze miesiąc. Niedługo powinniśmy poznać szczegóły polskiej wersji dubbingowej filmu. Zanim to jednak nastąpi, to warto wspomnieć, że w Stanach Zjednoczonych film zbiera krytykę… za rasizm.

Ridley Scott jest oskarżany o to, że do głównych ról zatrudnił jedynie białych aktorów. Przedstawiciele innych ras są przedstawiani w filmie Ridleya Scotta głównie jako niewolnicy i przestępcy. Przysłowiowej oliwy do ognia dodał potentat medialny Rupert Murdoch którego korporacja 21st Century Fox odpowiada za dystrybucję filmu. Murdoch na swoim Twitterze zamieścił następujący wpis:

Od kiedy Egipcjanie nie są biali? Wszyscy, których znam, są
Spór wokół doboru obsady jest dla niektórych osób na tyle kontrowersyjny, że na Twitterze a także wielu innych portalach społecznościowych zaczęły się pojawiać wpisy nawołujące do bojkotu filmu. Pierwsze pokazy Exodusu, odbędą się już w tym tygodniu m.in. w Korei Południowej, Australii i Meksyku. W Stanach Zjednoczonych, film zadebiutuje 12 grudnia, tak więc niedługo powinniśmy się przekonać czy zapowiadany bojkot filmu okaże się skuteczny.
Widzowie w Polsce na pokaz filmu będą musieli poczekać do 9 stycznia 2015 roku. Imperial-Cinepix przygotuje aż 4 różne wersje tego filmu. Do wyboru będą kopie z polskim dubbingiem i z napisami zarówno w 2D jak i w 3D.

alt

Odpowiedz