„Transformers: Wiek zagłady” – informacje na temat filmu

Transformers: Wiek zagłady (Transformers: Age of Extinction; 2014) jest bez wątpienia jednym z najciekawszych dubbingów kinowych pierwszego półrocza 2014 roku. Do premiery tego wielkiego widowiska zostały ponad trzy tygodnie, dlatego warto podsumować to co już wiemy na temat tej produkcji.

W trakcie kręcenia trzeciej części serii, Transformers 3 (Transformers: Dark of the Moon; 2011), Shia LaBeouf, który w trylogii Michaela Baya grał postać Sama Witwickiego, a także sam reżyser zarzekali się, że więcej nie powrócą do tej franczyzny. Shia LaBeouf dotrzymał słowa i nie pojawi się w Wieku zagłady. Do zmiany zdania Michaela Baya namówił sam Steven Spielberg, który jest producentem serii. W wywiadzie dla portalu internetowego Entertainment Weekly Michael Bay podsumował swoją wizję nowego filmu następującymi słowami: „To coś w rodzaju nowych Transformers. Mamy już jedną trylogię, a to będzie pierwszy film następnej trylogii. Nie jestem pewien, czy osobiście zasiądę za sterami kolejnych sequeli, ale Wiek zagłady robiłem z myślą o całości”.

Scenariusz napisany przez Ehrena Krugera zakładał, że akcja Wieku zagłady będzie się rozgrywała w cztery lata po wydarzeniach z ostatniej części. Dzięki wyreżyserowaniu przez Michaela Baya filmu Sztanga i cash (Pain & Gain; 2013), do projektu udało się namówić Marka Wahlberga, który w filmie zagra jedną z głównych ról. W kolejnych miesiącach do obsady dołączyli Jack Reynor, który zagra chłopaka Tessy Yeager. W rolę wspomnianej Tessy Yeager wcieliła się Nicola Peltz. Jako ciekawostkę można dodać, że sama aktorka była już dubbingowana w studiu Start International Polska przez Justynę Bojczuk w filmie Ostatni władca wiatru, ale jest mało prawdopodobne, aby studio zdecydowało się ją zachować. Do obsady dołączyli jeszcze m.in. Victoria Summer (asystentka wykonawcza Joshuy), Stanley Tucci (Joshua), Kelsey Grammer (Harold Attinger), i Titus Welliver (Savoy).

Zdjęcia do filmu rozpoczęły się 28 maja 2013 roku. Na potrzeby produkcji, ekipa filmu kręciła zdjęcia w takich miastach USA jak Chicago i Detroit. Wiek zagłady już zapisał się w historii amerykańskiej kinematografii, ponieważ na potrzeby zdjęć po raz pierwszy skorzystano z lekkich kamer Phantom 65 IMAX 3D. Fani Transformers z pewnością docenili fakt, że reżyser filmu Michael Bay, w przerwie pomiędzy kręceniem filmu zamieszczał w Sieci, za pośrednictwem serwisów społecznościowych, zdjęcia konkretnych modeli samochodów, takich jak chevrolet corvette stingray czy bugatti veyron, w które będą się transformowały roboty. Wielką ekscytację wśród kolekcjonerów zabawek firmy Hasbro wywołała wiadomość, że w Wieku zagłady pojawią się Dinoboty, łącznie z Grimlockiem (mechanicznym tyranozaurem). 

Po wakacjach w Sieci pojawiły się cztery możliwe tytuły czwartej odsłony serii: Apocalypse, Future Cast, Last Stand i Age of Extinction. Po tym jak studio zaprezentowało oficjalny plakat, stało się jasne, że wybrany został ostatni tytuł. Kampania promocyjna filmu z użyciem pierwszych spotów rozpoczęła się w lutym br. w trakcie finałów rozgrywek amerykańskiego Super Bowl. Później doszły do tego kolejno premiera pierwszego zwiastuna oraz teasery pokazywane w telewizji m.in. w trakcie rozdania nagród muzycznych MTV Movie Awards oraz w trakcie wyświetlania finałowego odcinka bijącego rekordy popularności serialu Żywe trupy (The Walking Dead), przedstawiającego świat po apokalipsie zombie.

Transformers: Wiek zagłady kosztował 165 mln dolarów. Według wstępnych zapowiedzi film ma trwać 150 minut, co już czyniłoby go najdłuższym filmem aktorskim zdubbingowanym na potrzeby kin w pierwszej połowie 2014 roku. Film otrzymał kategorię wiekową PG-13, i poza wersją z polskim dubbingiem, będzie dystrybuowany także w wersji oryginalnej z polskimi napisami.

Film dystrybuuje w Polsce United International Pictures. Premiera kinowa filmu Transformers: Wiek zagłady została zapowiedziana na piątek 27 czerwca 2014 roku. Za opracowanie polskiej wersji dubbingowej filmu powinno odpowiadać studio Start International Polska.


Odpowiedz