Iluzjon: „Kapryśne lato”

We wtorek, 7 maja o godz. 17:00, Iluzjon wyświetli czechosłowacki film Jiřego Menzela roku Kapryśne lato (Rozmarné léto, prod. 1967). Projekcja odbędzie się z polskim dubbingiem opracowanym w 1968 roku na potrzeby dystrybucji kinowej. Za reżyserię dubbingu odpowiadał Jerzy Twardowski, a w obsadzie znaleźli się m.in. Zbigniew Kryński (jako Antonin Důra), Helena Dąbrowska (Kateřina Důrová), Tadeusz Cygler (mjr Hugo), Jerzy Tkaczyk (ksiądz), Maria Broniewska (Anna) i Maciej Rayzycher (Arnoštek).

W małej miejscowości kuracyjnej Krokovy Vary trzej przyjaciele – kierownik ośrodka rekreacyjnego, emerytowany major oraz ksiądz – spędzają czas na dyskusjach filozoficznych i wspominaniu młodości, głównie swoich miłosnych podbojów. Los sprawia, że pojawia się ostatnia, być może, szansa na przeżycie miłosnej przygody. Do miasteczka przyjeżdża wóz cyrkowy, a w nim piękna dziewczyna Anna, która obudzi w bohaterach uśpione namiętności i wprowadzi element niepokoju do monotonnej egzystencji trójki przyjaciół.

Film został oparty na powieści Vladislava Vančury, mistrza parodii, który w niezwykle umiejętny sposób zderzył ze sobą patos wyrażony w dialogach i błahość tematu. Tak też jest w filmie, w którym sprawy znikomej wagi przedstawiane są z absolutną powagą. Jak pisała krytyka – „Film Menzla został zrealizowany z niesłychanym wdziękiem, subtelnie. Reżyser z jednakową swobodą przekazuje rzeczy smutne i wesołe, urzeka naiwnością i błyskotliwością komediowych sytuacji – przechodzących niekiedy w farsę obyczajową, czasem znów w dramat”. [opis, kino Iluzjon]

Odpowiedz