Krystyna Borowicz

KRYSTYNA BOROWICZ urodziła się 25 stycznia 1923 roku w Kaliszu. Studia aktorskie ukończyła w warszawskiej PWST w 1951 roku. W latach 1950-1990 grała w stołecznych teatrach – najpierw w Polskim (1950-1960), a później w Ateneum (1960-1990). Borowicz jest przede wszystkim aktorką teatralną (m.in. wyróżnienie za rolę Jadwigi w Dużym jasnym na IV Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych we Wrocławiu 1963).

Z kinematografią związała się w połowie lat pięćdziesiątych. Zadebiutowała jako Pleciuga w Warszawskiej syrenie Makarczyńskiego. Prawdopodobnie vis comica oraz wrodzone poczucie humoru zadecydowały, że reżyserzy zaczęli obsadzać ją głównie w rolach komediowych. Wystąpiła w kilkudziesięciu filmach i serialach telewizyjnych, ale jej talent i znakomity warsztat aktorski nigdy nie zostały należycie wykorzystane. Jednak nawet w drugoplanowych rolach przekupek, damulek, kelnerek, wścibskich sąsiadek, egzaltowanych dam, stworzyła wiele świetnych kreacji, które weszły do kanonu kina polskiego, stając się prawdziwymi perełkami aktorskiego warsztatu. Najwięcej sympatii przysporzyły jej role pracownic działu kadr w filmach Ziarnika Nowy i Kłopotliwy gość, gospodyni przygotowującej krem cytrynowy w sympatycznej komedii Chmielewskiego Nie lubię poniedziałku (rola niema), kelnerki w serialu Podróż za jeden uśmiech Jędryki, szefowej włoskiego domu publicznego w Jak rozpętałem drugą wojnę światową Chmielewskiego czy pani Góreckiej w Poszukiwany, poszukiwana Barei. W zupełnie innym, dramatycznym wcieleniu, mogli oglądać ją widzowie jako Rotmistrzową w Naganiaczu Petelskich oraz w Seksolatkach Hübnera. W tym drugim Borowicz zagrała matkę głównej bohaterki, Ani. Warto zwrócić uwagę, że film ten był pierwszym, odważnie epatującym nagością obrazem poruszającym problem dojrzewania nastolatków w Polsce.

Ze względu na charakterystyczny głos, Krystynę Borowicz chętnie obsadzano w słuchowiskach radiowych oraz w dubbingu. Dzieciom szczególnie bliska jest postać małpki Karoliny, której głosu użyczyła aktorka w rysunkowym serialu Gucio i Cezar wg scenariusza Krystyny Boglar i z ilustracjami Bohdana Butenki.

W 1990 roku Krystyna Borowicz przeszła na emeryturę. Za całokształt pracy w teatrze, filmie, radiu i w telewizji bywała wielokrotnie nagradzana i odznaczana, m.in. Złotym Krzyżem Zasługi (1979) i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1988).
Aktorka zmarła 30 maja 2009 roku w Warszawie.

Praca w dubbingu (wybrane role):

1964 – Bajka o zmarnowanym czasie
1965 – Cisza
1970 – Jego wysokość książę
1971 – Elżbieta, królowa Anglii – Lettice Knollys

Źródła: A. Androchowicz, Filmowe kariery kaliszanek, „Rocznik Kaliski”, t. XXX, Kalisz 2004/2005;
Ponadto: strona internetowa www.filmpolski.pl

Andrzej Androchowicz

Odpowiedz